• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
21 Temmuz 2014 Pazartesi 20:03 | Son Güncelleme:

Daha fazla sivilin öldürüldüğünü görmek istemiyoruz

Daha fazla sivilin öldürüldüğünü görmek istemiyoruz

ABD Başkanı Obama, Gazze'de artan can kayıplarından ciddi endişe duyduklarını belirterek "Artık daha fazla sivilin öldürüldüğünü görmek istemiyoruz" dedi.

Obama, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bugün bir ateşkes konusunda girişimlerde bulunmak üzere Ortadoğu'ya gittiğini hatırlatarak "Birçok defa söylediğim gibi, İsrail'in Hamas'ın roket ve tünel saldırılarına karşı kendisini savunma hakkı vardır. Ve İsrail, operasyonlarının neticesinde, Hamas'ın Gazze'deki terörist altyapısını zaten önemli ölçüde zarara uğrattı" diye konuştu.

Filistinli sivillerin ölümlerinin giderek sayısının artması ve İsraillilerin can kayıplarından ciddi endişe duyduklarını ifade eden Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu nedenle de bizim ve uluslararası toplumun şu anki odak noktası, çatışmayı sona erdiren ve hem Gazze hem İsrail'de masum sivillerin ölmesine son veren bir ateşkesin gerçekleştirilmesi üzerinde olmalı. Dolayısıyla Bakan Kerry, müttefikler ve ortaklarla bir araya gelecek. Ona, İsrail ve Hamas arasında Kasım 2012'deki ateşkese geri dönülmesini temel alan bir 'düşmanlıkların sona erdirilmesi' anlaşmasına acilen varılması için baskı yapması talimatını verdim."

Obama, bunun kolay bir çalışma olmayacağına işaret ederek "Şu net ki: burada muazzam boyutta ihtiraslar ve çok zorlu bazı stratejik meseleler mevcut. Yine de John'dan (John Kerry) düşmanlıkların sona erdirilmesine yardımcı olmak için elinden gelen her şeyi yapmasını istedim. Artık daha fazla sivilin öldürüldüğünü görmek istemiyoruz" dedi.AA

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan

Şehitlere dualarla veda... Başkan Erdoğan konuştu

Kadın itfaiyecilerin zorlu eğitimi

İstanbul'da ''kısıtlamasız'' ilk cumartesi günü

Şanlıurfa'da mağaralara operasyon: 29 gözaltı