• $9,32
  • €10,834
  • 528.951
  • 1417.7
11 Ekim 2021 Pazartesi 16:18 | Son Güncelleme:

CNN'den Abdul Kadir Han dosyası: "Batı için dünyanın en tehlikeli ismiydi"

CNN'den Abdul Kadir Han dosyası: "Batı için dünyanın en tehlikeli ismiydi"
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Dost ve kardeş ülke Pakistan, dün ülkenin nükleer silah programının babası oalrak kabul edilen Abdul Kadir Han'ı toprağa verdi. Ömrü boyunca Pakistan'ın milli çıkarları için yaptıklarıyla ses getiren nükleer fizikçinin ölümü basında geniş yer aldı.

Pakistan'da nükleer silah programını başlatan kişi olan Abdul Kadir Han, dün hayatını kaybetti. 85 yaşında ölen Han'ın hayat hikâyesi, CNN International'da dosya konusu oldu.

Aksam.com.tr'nin CNN International'dan aktardığı habere göre, Abdul Kadir Han, Avrupa'ya nükleer bir casus olarak gelmedi ama öyle oldu. 1970'lerde Hollanda'da çalıştı, uranyumu zenginleştirmek için santrifüj üreten bir Avrupa şirketindeydi. Han, en gelişmiş santrifüj tasarımlarını kopyalayıp ülkesine döndü.

CNN'deki dosyada "Pakistan'ın güvenliğini Hindistan tehdidine karşı güvence altına alarak onu ulusal bir kahraman yapan kendi hikayesini yazdı" ifadesi yer aldı.

Abdul Kadir Han'ın Batılılar tarafından dünyanın en tehlikeli adamlarından biri olarak tanımlandığı bildirilirken Eski CIA Direktörü George Tenet'ın, Han'ı "en az Usame bin Ladin kadar tehlikeli" olarak nitelendirdiği hatırlatıldı.

CNN'E göre, Khan'ı bu kadar önemli yapan şey, yaptığı başka şeylerdi. Pakistan'ın ağını ithalattan ihracata çevirdi, dünya çapında bir figür haline geldi ve birçoğu Batı'nın "haydut devletler" olarak gördüğü bir dizi ülke ile anlaşmalar yaptı.

İşte Cnn'deki dosyadan küçük bir bölüm:

Bazen Han'ın sadece paranın peşinde olduğu öne sürüldü. O kadar basit değildi. Ülkesinin liderliğiyle yakın çalışmanın yanı sıra, Batı'nın nükleer silahlar üzerindeki tekelini kırmak istedi. Batının ikiyüzlülüğü olarak gördüğü şeyi eleştirerek, neden bazı ülkelerin kendi güvenlikleri için silahları tutmalarına izin verilirken diğerlerine izin verilmediğini sorguladı. İngiltere'nin MI6'sı ve Amerika'nın CIA'i Han'ın izini sürmeye başlamıştı. Seyahatlerini izlediler, telefon görüşmelerini ele geçirdiler ve ağına sızdılar, üyelerin ajanları olmaları ve sırlara ihanet etmeleri için büyük miktarlarda para (bazı yorumlarda en az bir milyon dolar) teklif ettiler. İşe yaramadı.
Han, seyahat etmekten veya dış dünyayla konuşmaktan uzak durdu ancak hâlâ Pakistan halkı tarafından formülü getirdiği için bir kahraman olarak övülüyor.

Abdil Kadir Han 85 yaşında hayatını kaybetti

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar