• $8,2665
  • €9,9667
  • 474.71
  • 1337.93
20 Şubat 2019 Çarşamba 17:36 | Son Güncelleme:

Çinli anne çocuğunun ev ödevlerini yapan robotu dövdü

Çinli anne çocuğunun ev ödevlerini yapan robotu dövdü

Çin'de bir öğrencinin ev ödevini yapması için robot satın alarak ödevini robota yazdırması, annesi tarafından fark edilince sosyal medyada tartışma konusu oldu. Annenin olayı sosyal medyadan paylaşması 13 milyon kişi tarafından okundu.

Çin'de bir öğrencinin ev ödevini yapması için robot satın alarak ev ödevini yazdırması sosyal medyada tartışmalara yol açtı. Çocuğunun odasında robotu fark eden anne, olayı sosyal medyaya taşıdı 13 milyon kez okundu. Bir kısım bunun yanlış olduğunu savunurken, bazıları da sıkıcı ev ödevlerinden öğrencilerin kurtuluşu olarak yorumladı.

EL YAZISINI BİRE BİR TAKLİT EDİYOR

Çin'in South China Morning Post gazetesinin haberine göre, ülkenin Cıciang eyaletine bağlı Hangcou kentinde bir kız öğrenci, Bahar Bayramı'nda ebeveynlerinden habersiz ev ödevlerini yazması için 800 yuana (yaklaşık 625 TL) robot satın aldı. İnsan yazısını taklit ederek, hatasızca yazabilen robot, kız öğrencinin öğretmenlerinin bir haftalık Bahar Bayramı için verdiği ödevleri çok kısa sürede yazarak bitirdi.

ANNESİ FARK ETTİ

Öğrencinin annesi Cang, kızının ödevinin bu kadar kısa sürede bitirmesine şaşırırken, tüm ödevlerin hatasız yazılması dikkatini çekti. Kızının odasını temizlerken "tüm el yazılarını taklit edebilir" logolu robotu bulan Cang, durumu anlayınca öfkelenerek, cihazı kırdı.

13 MİLYON KEZ OKUNDU

Olayı "Tüm ev ödevlerinizi yazmaya yardım edebilir ama sınavlarınıza yardım edebilir mi?" ifadeleriyle ülkenin sosyal medya hesabı Weibo'dan paylaşan anneden sonra, paylaşım 13 milyon kez okundu, 3 binden fazla tekrar paylaşıldı. Robotun satıldığı e-ticaret platformunda robota olan ilgi arttı.

İTİRAZ EDENLERİN YANINDA DESTEKLEYENLER DE OLDU

Annenin paylaşımıyla ilgili bazı internet kullanıcıları, kız öğrencinin bu yaşında bu tür bir robot kullanmasının yanlış olduğunu söylerken, bazıları da ülkede öğrencilerin "belirli sıkıcı ve ağır yüklere katlanmasına neden olan eğitim şeklinde reform yapılarak, yaratıcı ev ödevleri verilmesi gerektiğini" savundu.

Çin'de kitaplardaki metin ve makalelerin olduğu gibi defterlere veya parşömen kağıtlarına yazılmasını gerektiren ödevler verilebiliyor. Yazı robotu, parşömen kağıdın koyulabilmesi için dikdörtgen çerçeveli metal bir zemin ve yazıyı yazan bir robot koldan oluşuyor.

(AA)

<p>Koray Şerbetçi ile Kestirmeden Tarih'te bu hafta Osmanlı  döneminde kendisine yer bulan Hınçak ör

Hınçak'ın arkasında kim vardı?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Nisan 2021)

Ava giderken avlandı! İşte vahşi doğadan nefes kesen anlar

Yürüyen ölüler gerçekmiş! İşte dünyadaki en ilginç hastalıklar