• $7,846
  • €9,304
  • 483.853
  • 1217.04
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
29 Ocak 2020 Çarşamba 08:00 | Son Güncelleme:

Çin'le bağlar kesiliyor

Çin'le bağlar kesiliyor

Çin’de başlayan ve 17 ülkeye yayılan ölümcül koronavirüsü 106 can aldı. Kayıtlı vaka sayısı ise 4515 oldu. Pek çok ülke Çin’deki vatandaş ve diplomatlarını almak için uçaklar gönderiyor.

Çin’in Hubey eyaletindeki Vuhan kentinde ortaya çıkan ve insandan insana bulaşabilen yeni tip ölümcül koronavirüs yayılımını sürdürüyor. Bölgede virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 106’ya, kayıtlı vaka sayısı ise 4 bin 515’e yükseldi. Ülkede virüsten etkilenme durumu şüpheli kişilerin sayısı 6 bin 973, müşahade altına alınanların sayısı ise 44 bin 132 oldu. Ülke genelinde okulların yarıyıl tatilleri uzatıldı. İngiltere, Vuhan kentinden son 14 gün içinde ülkeye gelenlerden evden dışarı çıkmamalarını istedi. Kazakistan ülkesine gitmek isteyen Çin vatandaşlarına vize vermek için sağlık raporu talep edecek. Japonya’da ise virüsü taşıyan kişiler gerektiğinde zorla hastaneye yatırılabilecek. Fransa, Güney Kore, İspanya, Fas ve Japonya gibi ülkeler vatandaşlarını almak üzere Çin’e uçak gönderiyor. 

DSÖ: HATALIYDIK 

Almanya’nın Bavyera Eyaleti Sağlık Bakanlığı, koronavirüsün ilk vakasının eyaletteki Starnberg bölgesinde tespit edildiğini belirtti. ABD Başkanı Trump, koronavirüse karşı yardım için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını belirtti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ölümcül salgının uluslararası riskini değerlendirmekte “hata” yaptıklarını, uluslararası aciliyetin “yüksek” olduğunu belirtti. Çin dışında toplam 47 teyit edilmiş vaka bulunuyor.

AKSARAY’DA 12 KİŞİ GÖZLEM ALTINDA 

Aksaray’da, öksürük ve bulantı şikayetleriyle hastaneye kaldırılan, 10’u Çinli turist, 2’si Türk 12 kişi, ‘coronavirüs’ şüphesi ile tedbir amaçlı gözlem altında tutuluyor. Sağlık Bakanlığı’na gönderilen kan örneği sonuçlarının beklendiği, herhangi bir bulguya rastlanmazsa 12 kişinin taburcu edileceği belirtildi. Çinli turistler Kapadokya gezisi kapsamında Aksaray’a gelmiş, onlarla temas eden tur rehberi ve şöför de etkilenmişti. 

ŞİFRELİ KARANTİNA ODALARI

Sağlık Bakanlığı tarafından yeni vaka tespit edilmesi halinde hastaların tedavi için gözetim altında tutulacağı, şifre ve koruyucu ekipmanla girilebilen karantina odaları oluşturuldu. Tedavi işlemlerinin uygulanacağı hastaneler de belirlendi. Konuya ilişkin bilgi veren Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Doç. Dr. Salih Cesur, bulaşıcı hastalığı ya da şüphesi olan kişileri izolasyon odalarına aldıklarını ve havaya karışan mikroorganizmaların odadaki özel filtrelerle tutulduğunu belirtti.

<p>Editör:</p><p><a href='#0'>ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><p class=''>Kurgu:</

İYİ Partili Özdağ'ın FETÖ iddiası

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kırklareli'nde bir köy karantinaya alındı

1300 yıllık anıt ağacın zeytinleri hasat edildi