• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
28 Eylül 2021 Salı 15:20 | Son Güncelleme:

Çin'in ürettiği drone, havadan karaya füzeler ve silahlar taşıyabilecek

Çin'in ürettiği drone, havadan karaya füzeler ve silahlar taşıyabilecek
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Çin, savunma sanayiine verdiği ağırlık ve idia sahibi olduğu alanlardaki keskin faaliyetleriyle gündeme geliyor. Ülkede, havadan karaya füzeler ve diğer silahları taşıyabilecek şekilde iki turbofan motorla çalışan drone CH-6 üretildi.

Çin iktidarındaki Komünist Parti, Güney Çin denizi ve Tayland gibi üzerinde ısrar ettiği sahalarda tartışmalar devam ederken, askeri kanadı olan Halk Kurtuluş Ordusu için savaş uçakları, gizli teknoloji, insansız hava araçları ve diğer donanımları geliştirmeye yönelik milyarlarca dolar harcıyor.

Aksam.com.tr'nin AP News'ten aktardığı habere göre, iki turbofan motorla çalışan CH-6 drone, erken uyarı radarı, havadan karaya füzeler ve diğer silahları taşıyabilecek şekilde üretildi.

İktidar partisi tarafından yayınlanan Global Times gazetesi, CH-6'nın "üst düzey silahlar ve çift kullanımlı pazarları" hedeflediğini söyledi.

Şirketin hangi hükümetlere satmaya çalışabileceğine dair ayrıntı verilmeyen drone'un yanında Çin Havacılık ve Uzay Bilimleri Akademisi ayrıca bir mini saldırı aracı olan CH-817'yi sergiledi. 800 gramlık (28 ons) drone'nun askerler tarafından kullanılabileceğini veya daha büyük bir drone'dan serbest bırakılabileceğini söyledi.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!