• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
27 Mart 2018 Salı 15:18 | Son Güncelleme:

Çin'den Rus diplomatların sınır dışı edilmesine ilişkin diyalog çağrısı

Çin'den Rus diplomatların sınır dışı edilmesine ilişkin diyalog çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, Rus diplomatların sınır dışı edilmesiyle ilgili taraflara diyalog çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, Pekin'de düzenlediği basın toplantısında, Rus diplomatların bazı ülkelerden sınır dışı edilmelerine ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.
 
"Kimyasal silah kullanımına her şekilde karşı olduklarının" altını çizen Hua, "Aynı zamanda, Skripal olayındaki gerçekleri açıklığa kavuşturmak için Rusya ve İngiltere'nin, konuyu diyalog zemininde makul yollardan ele alması gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu.
 
Hua, "ilgili ülkelerin, uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel normlarına titizlikle uyması gerektiğini" belirterek, "anlaşmazlıkları körükleyecek tavırlardan uzak durulması" çağrısı yaptı.
 
"Tüm ülkeler, soğuk savaş zihniyetini terk etmeli ve zıtlaşmalardan vazgeçmeli." diyen Hua, "uluslararası toplumun kazan-kazan temelinde karşılıklı saygı ve adalet eksenli yeni tarz ülkeler arası ilişkiler tesis etmek için ortak çaba sarf etmesi gerektiğini" kaydetti.
 
Öte yandan, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Devlet Başkanı Şi Cinping'in Özel Temsilcisi sıfatıyla temaslarda bulunmak üzere bugün Rusya'ya gitti.
 
İngiltere, eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın zehirlenmesinden sorumlu tuttuğu Rusya'ya karşı harekete geçerek geçen hafta 23 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını duyurmuştu.
 
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk da dün yaptığı açıklamada, AB'ye üye 14 ülkenin Rus diplomatları sınır dışı etme kararı aldığını bildirmişti.
 
ABD yönetimi ise dün, ülkede görev yapan 60 Rus diplomatı sınır dışı etme ve Seattle'daki Rus konsolosluğunu kapatma kararı aldığını, diplomatlara Amerika'yı terk etmeleri için 7 gün süre tanıdığını açıklamıştı.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı ise NATO ve AB ülkelerinin Rus diplomatları sınır dışı etme kararını güçlü bir şekilde protesto ettikleri açıklamasını yaparak, "bu ülkelere cevap verileceğini" duyurmuştu.

(AA)

<p>İsrail'in aşılamaz dediği füze savunma sistemi Demir Kubbe'yi Hamas nasıl aştı?</p><p><span>ABD'n

İsrail'in hava savunma sistemi 'Demir Kubbe' çöktü mü?

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü