• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
28 Aralık 2020 Pazartesi 14:56 | Son Güncelleme:

Çin'den ABD'ye tehdit gibi açıklama: Müsamaha göstermeyiz

Çin'den ABD'ye tehdit gibi açıklama: Müsamaha göstermeyiz
AA

Çin, ABD yönetiminin imzaladığı Tibet yasasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu Çin'in içişleridir. Herhangi bir dış gücün müdahalesine müsamaha gösterilemez." dedi.

Çin, ABD yönetiminin imzaladığı Tibet yasasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu Çin'in içişleridir. Herhangi bir dış gücün müdahalesine müsamaha gösterilemez." dedi.

AA'nın haberine göre Bakanlık Sözcüsü Cao Licien, "Tibet, Çin’in toprak bütünlüğü ve egemenlik hakkıyla ilgili bir meseledir ve kesinlikle Çin'in içişleridir. Herhangi bir dış gücün müdahalesine müsamaha gösterilemez." dedi.

ABD'yi, Tibet’e ve Çin’in içişlerine karışmayı bırakmaya ve ilgili yasayı uygulamamaya çağıran Cao, ikili ilişkilerin zarar görmemesi için bu tür eylemlerden geri durulması gerektiğini kaydetti.

12 HONG KONGLUNUN SERBEST BIRAKILMASI TALEBİ

Cao, ABD'nin Pekin Büyükelçiliğinin Hong Kong’dan Tayvan’a yasa dışı yollardan geçerken gözaltına alınan 12 Hong Konglunun serbest bırakılması talebini de değerlendirdi. ABD tarafının ilgili talebiyle "gerçekleri görmezden geldiğini, doğru ve yanlışı karıştırdığını" vurgulayan Cao, söz konusu kişilerin dosyasının yargılama sürecinde olduğunu söyledi.

Trump’ın imzaladığı yasa, Çin’in Tibet Özerk Bölgesi’nde konsolosluk açılmasını ve bir sonraki Dalai Lama’nın Çin’in müdahalesi olmadan Tibet Budist Toplumu tarafından atanmasını temin edecek uluslararası bir koalisyon kurulmasını öngörüyor.

Öte yandan Şıncın Kamu Güvenlik Bürosu, 14 Eylül’de Hong Kong’dan Tayvan’a geçmeye çalışan 12 muhalif figürün yakalanarak gözaltına alındığını duyurmuştu. Gözaltların yargıya taşındığı olayda, duruşmaların basına kapalı yapılacağı belirtilmiş, söz konusu kişilerin aileleri olaya tepki göstermişti.

İngiltere, AB sonrası ilk anlaşmayı Türkiye ile yapacak


Haberin Özeti

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD yönetiminin imzaladığı Tibet yasasına ilişkin açıklama yaptı.
• "Bu Çin'in içişleridir. Herhangi bir dış gücün müdahalesine müsamaha gösterilemez."

TİBET YASASI
ABD Başkanı Donald Trump'ın imzaladığı Tibet yasası, Çin'in Tibet Özerk Bölgesi'nde konsolosluk açılmasını ve bir sonraki Dalai Lama'nın Çin'in müdahalesi olmadan Tibet Budist Toplumu tarafından atanmasını temin edecek uluslararası bir koalisyon kurulmasını öngörüyor.
<p>Gelişen piyasalara para akımının devam ettiği sürece Türkiye'nin önde olacağını söyleyen  Ekonomi

Merkez Bankası'nın faiz kararı piyasalara nasıl yansıyacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İHA fabrikası Ankara'da üretime başladı

1 milyon kibritle öyle bir şey yaptı ki