• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
13 Ağustos 2020 Perşembe 17:09 | Son Güncelleme:

Çin'den ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'ya sert tepki: Nereye gitse siyasi virüse neden oluyor

Çin'den ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'ya sert tepki: Nereye gitse siyasi virüse neden oluyor
AA

ABD ile Çin arasında yaşanan gerilimlere bir yenisi daha eklendi. Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Çin ekonomisinin "küresel tehdit" olduğuna dair ifadelerine, "Pompeo nereye gitse siyasi virüs ve dezenformasyona neden oluyor." sözleriyle sert tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya Çin ekonomisinin "küresel tehdit" olduğuna dair ifadeleri nedeniyle sert tepki gösterdi.

Çin Komünist Partisinin (ÇKP) yayın organlarından Global Times gazetesinin haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, başkent Pekin'de düzenlediği basın toplantısında, Pompeo'nun Çin'e ve Çin Komünist Partisine yönelik ısrarlı eleştirilerinin "Soğuk Savaş zihniyeti ve bencillik"ten kaynaklandığını söyledi.

Cao, "Pompeo nereye gitse siyasi virüs ve dezenformasyona neden oluyor." ifadesini kullandı.

Pompeo'nun açıklamalarının Washington'un uluslararası toplumu Çin ve komünizm karşıtı iki tekerlekli bir at arabasına bağlama çabalarının bir parçası olduğu değerlendirmesinde bulunan Cao, küresel toplumun bu konuda gayet açık olduğuna ve Pompeo tarafından kandırılamayacağına dikkati çekti.

Cao, "Pompeo'nun planı başarısızlığa mahkum." dedi.

"ÇKP, EKONOMİLERİMİZİ, SİYASETİMİZİ VE TOPLUMLARIMIZI ÇOKTAN AĞ GİBİ SARDI"

Pompeo, Çekya Senatosunda dün yaptığı açıklamada, şu şekilde konuşmuştu:

"Çin'in ekonomik gücü bazı açılardan Sovyetler Birliği'nin Soğuk Savaş dönemindekinden daha büyük bir küresel tehdit. Bugün, ÇKP'nin baskı ve kontrol kampanyasının teşkil ettiği tehdit çok daha büyük. ÇKP, Sovyetler Birliği'nin hiçbir zaman yapmadığı bir tarzda ekonomilerimizi, siyasetimizi ve toplumlarımızı çoktan ağ gibi sardı."
<p>Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, koronavirüs aşısına dai

Bakan Koca paylaştı: Aşı uygulaması hakkında pratik bilgiler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Ölümsüzlük mantarı olarak biliniyor! Türkiye'de üretilmeye başlandı

Kar yağışı sonrası İstanbul barajlarında son durum