• $8,2802
  • €10,0037
  • 484.376
  • 1434.83
27 Mart 2018 Salı 09:32 | Son Güncelleme:

Çin'de yoğun hava kirliliği nedeniyle turuncu alarm verildi

Çin'de yoğun hava kirliliği nedeniyle turuncu alarm verildi

Çin'in başkenti Pekin'de gece yarısından bu yana etkili olan yoğun hava kirliliği nedeniyle turuncu alarm verildi.

Çin Meteoroloji İdaresi, Pekin'i etkisi altına alarak yarına kadar sürmesi beklenen yoğun hava kirliliği nedeniyle kentte turuncu alarm verildiğini duyurdu.      

Yoğun hava kirliliği için kullanılan turuncu alarmın, yarın kuzeyden gelecek soğuk hava kütlesinin etkisiyle kirli havayı dağıtmasının ardından kaldırılacağı belirtildi.      

Dünya Sağlık Örgütünün havadaki zararlı partikül oranını ölçen PM 2.5 değerinde "sağlıklı" kabul ettiği 25 eşik değerinin 250'yi aştığı kentte yerel yetkililer, halka mecbur olmadıkça dışarıya çıkmama uyarısında bulundu.      

Özellikle yaşlılar, çocuklar ve solunum yolu rahatsızlığı olanlara uyarıda bulunan sağlık uzmanları, bedensel efor gerektiren faaliyetlerden uzak durulmasını tavsiye etti.      

Halkın sokağa maskeyle çıktığı Pekin'in bazı bölgelerinde görüş mesafesi kirli hava kütlesi nedeniyle 500 metreye kadar düştü.      

Çin’de hava kirliliği düzeyini belirten alarm sistemi mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere dört aşamadan oluşuyor.      

 Hızlı kalkınma ve sanayileşmenin bedeli olarak Çin'deki metropollerin çoğu dünyanın en kirli şehirleri arasında yer alıyor.      

Çin, özellikle 2014'ten bu yana çevre ve hava kirliliğiyle mücadele etmeye çalışıyor. 1,43 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'de her yıl yaklaşık 1,6 milyon kişi, hava kirliliğinin neden olduğu kalp ve akciğer hastalıkları yüzünden yaşamını yitiriyor.      

Pekin yönetimi, ülke genelinde hayata geçirdiği önlemler sayesinde hava kirliliğini azaltmada özellikle geçen yıl büyük mesafe kaydetmiş olsa da uzmanlar, bu sorunun kalıcı çözümünün 10 yıllar alabileceğini savunuyor.      

(AA)

<p>Irak kuzeyinde başlatılan Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında PKK terör örgütüne ait

PKK terör örgütünün inlerine girildi

Edirne'deki Eski Cami'de bulunan Rükn-i Yemani ramazanda ilgi görüyor

EURO 2020'de verilecek şampiyonluk kupası Bakü'de sergilendi

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, 2021 EMYA SILLETTO PRIZE Ödülünün Sahibi Oldu