• $9,2885
  • €10,7701
  • 526.333
  • 1412.66
30 Eylül 2021 Perşembe 10:29 | Son Güncelleme:

Çin'de pandemi döneminin ilk daralması görüldü

Çin'de pandemi döneminin ilk daralması görüldü
Bloomberg HT

Çin sanayisinde Eylül ayında pandeminin başından beri ilk kez daralma görüldü. Halihazırda yavaşlayan ekonomiye bir de elektrik krizinin hasar verdiği ülkede üretim alanı tehdit altında.

Çin'de Eylül ayına ilişkin satın alma yöneticileri endeksi verisi pandeminin başından bu yana ilk kez daralmaya işaret etti.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, Çin'de fabrika aktivitesi Eylül ayında geçtiğimiz sene pandeminin başından bu yana ilk kez daralma kaydederek, halihazırda yavaşlayan ekonomiye bir de elektrik krizinin hasar verdiğinin altını çizdi.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan imalat sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi verisi, Ağustos ayındaki 50.1 düzeyinden 49.6'ya geriledi.

Ülkede yapı-inşaat ve hizmet sektörünü gösteren imalat dışı endeks ise 49.8'lik beklentinin oldukça üzerine çıkarak 53.2 seviyesinde gerçekleşti.

Çin noel tatili öncesi ekonomik büyüme ve küresel tedarik zincirini tehdit eden büyük bir enerji krizi ile boğuşuyor. Eylül ayında en az 20 bölgede alüminyumdan çeliğe, oyuncaktan kıyafete kadar birçok başlıkta üretimi engelleyen elektrik kullanımı kısıtlamaları yaşandı.

Çin'de ayrı bir araştırma ise yurt içi talebe ve yeni siparişlere bağlı olarak imalat sektörünün Ağustos ayındaki 49.2 seviyesinden toparlandığını gösterdi.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Bu durumda işsizlik maaşı kesiliyor

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!