• $9,3163
  • €10,8407
  • 530.173
  • 1429.85
5 Ekim 2021 Salı 17:40 | Son Güncelleme:

Çin yalanlıyor... İşkenceye uğrayan Uygurlar yaşadıklarını anlattı

Çin yalanlıyor... İşkenceye uğrayan Uygurlar yaşadıklarını anlattı
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Çin, Uygur bölgesindeki iddiaları yalanlamaya devam ediyor. Geçen Çarşamba hükümet yetkilileri tarafından Uygur olarak tanıtılan bir kişinin kamplarda işkence olduğunu inkar eden açıklamaları konuyu yeniden gündeme getirdi. İşkenceye uğradıklarını belirten Uygurlar yaşadıklarını anlattı.

Çin yönetimi altındaki Sincan bölgesinden yetkililer, geçen hafta eski bir tutuklu olduğunu söyledikleri bir kişiyi basın toplantısında tanıttı. Uygur olduğu iddia edilen kişinin kamplarda işkence yapıldığını inkar eden ve bu tür iddiaları "tamamen yalan" olarak nitelendiren açıklamaları baskı altında verip vermediği belli değildi.

Aksam.com.tr'nin CNN International'dan aktardığı habere göre, eski bir Çinli polis dedektifi CNN'e verdiği demeçte, tüfeklerle silahlanmış yüzlerce polis memurunun Çin'in uzak batı bölgesindeki Uygur topluluklarında ev ev dolaşarak insanları evlerinden kelepçeleyip alıkoyduğunu ve direnirlerse vurmakla tehdit ettiğini söyledi. Eski dedektif, "Hepsini bir gecede zorla aldık" derken "Bu bölgede bir ilçede yüzlerce insan varsa, o zaman bu yüzlerce insanı tutuklamanız gerekiyordu." sözleriyle itirafta bulundu.

Çin'de kalan aile üyelerini korumak için yalnızca Jiang (Can) olarak tanımlanmayı seçen bir Uygur, şu anda sürgünde olduğu Avrupa'da CNN ile yaptığı bir röportajda, bölgenin gözaltı kampı sisteminde etnik Uygurlara karşı sistematik bir işkence kampanyası olarak nitelendirdiği ayrıntıları açıkladı. Jiang, "Çin yıllardır reddediyor." dedi. Jiang, kendisinin ve meslektaşlarının polis gözaltı merkezlerinde tutukluları nasıl sorguya çektiklerini anlatırken, Çin emniyet görevlilerinin "'Onları tekmeleyin, Diz çöküp ağlayana kadar dövün.' dediklerini belirtti.

Jiang, Sincan'da kaldığı süre boyunca, erkek, kadın ve 14 yaşından küçük çocuklar da dahil olmak üzere her yeni tutuklunun sorgulama sürecinde dövüldüğünü, terör suçlarıyla suçlandığını, yiyecek ve sudan mahkum bırakıldığını söyledi.

Jiang, "Herkes farklı yöntemler kullanıyor. Mahkumlar genellikle günlerce uyanık kalmaya zorlanırlardı. Bazıları kilitli demir zincirler bile kullanıyor. Polis, şüphelinin yüzüne basar ve ondan konuşmasını isterdi." diye anlattı.

CNN, Çin hükümetine suçlamalarıyla ilgili ayrıntılı sorular gönderdi, ancak şu ana kadar yanıt alamadı.

Haberde, "CNN, Jiang'ın anlattıklarını bağımsız olarak doğrulayamıyor, ancak hatırladığı birçok ayrıntı, CNN'nin bu rapor için röportaj yaptığı iki Uygur kurbanının deneyimleriyle örtüşüyor" bilgisi verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2017'den bu yana 2 milyona kadar Uygur ve diğer etnik azınlıkların Sincan'daki toplama kamplarında tutulduğunu tahmin ediyor. Çin, kampların mesleki olduğunu, terör ve ayrılıkçılıkla mücadele amaçlı olduğunu söylüyor ve bölgedeki insan hakları ihlalleri suçlamalarını defalarca reddetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Haziran ayında düzenlediği basın toplantısında, "Sincan'daki sözde soykırımın, art niyetlerle desteklenen bir söylentiden ve düpedüz bir yalandan başka bir şey olmadığını yinelemek istiyorum" dedi.

Eski mahkûm Ayup da gözaltında kaldığı süreye dair kabuslar gördüğü ve sürekli izlendiği hissinden kurtulamadığını anlattı. Ayup (Eyüp), başından geçenleri "Sinekleri gördüm, etrafımda uçuyormuş gibi" dedi. "Sineklerin benden daha iyi olduğunu buldum. Çünkü onlara kimse işkence edemez, onlara tecavüz edemez." sözleriyle anlattı.

CNN, Ayup'un ifadesi hakkında Çin hükümetinden yanıt bekliyor.

  • Sincan
  • Uygur
<p>Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yoğun  bakım yatak kapasitesi 3 kat arttı. 11 yataklı erişkin yoğun b

Cerrahpaşa'ya yeni yoğun bakım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu