• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
18 Şubat 2021 Perşembe 07:15 | Son Güncelleme:

Çin ambargosu yolda: ABD'de F-35'ler dahil çok sayıda askeri teçhizat üretimi engellenebilir

Çin ambargosu yolda: ABD'de F-35'ler dahil çok sayıda askeri teçhizat üretimi engellenebilir

Çin'in nadir toprak elementleri alanında ABD'ye ambargo ilan etme olasılığını inceleyen Rus uzman Maslov, F-35'ler dahil çok sayıda askeri teçhizat üretiminin engellenebileceğini belirtti.

Rusya Bilimler Akademisi Uzak Doğu Enstitüsü Başkanı Prof. Aleksey Maslov, Çin'in nadir toprak elementlerinin ihracatını durdurması durumunda, F-35'ler dahil çok sayıda askeri teçhizat üretiminin engellenebileceğini belirtti.

Sputnik'in Financial Times'a dayandırdığı haberine göre Çin'den ithal edilen nadir toprak elementlerinin ABD'de F-35 savaş uçakları dahil çok sayıda askeri teçhizat üretiminde kullanıldığını söyleyen uzman, "Ayrıca Çin metalleri, mikro devre ve mikroçip gibi ileri teknolojilerin üretiminde kullanılıyor" dedi.

Çin'in ambargo uygulaması durumunda, ABD'nin teoride az miktarda nadir toprak metallerini Güney Afrika'dan ithal edebileceğini dile getiren Maslov, bu konuda şu yorumda bulundu:

"Rusya'dan da ithal edebilirler, ama Moskova'nın böyle bir adım atması pek olası değil. Latin Amerika'da da nadir toprak elementlerinin büyük yatakları var. Mesela Kolombiya'da. Ama orada uzun zamandır ve emin bir şekilde Çin işletmeleri faaliyet gösteriyor. Böylece Pekin gerçekten de Washington'un nadir toprak elementlerine erişimini kademeli olarak kapatabilir".

Çin'in ambargo ilan etmesi durumunda, bunun, nadir toprak elementlerinin kullanıldığı mikroçipler, kartlar ve diğer benzer ürünlerin fiyatlarında dünya genelinde bir artışa yol açacağını belirten uzman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama diğer yandan Çin de ABD'de üretilen ve üretiminde Çin'den alınan nadir toprak elementlerinin kullanıldığı elektronik ürünler ithal ediyor. Bu nedenle Pekin, Washington'a karşı bu tür yaptırımları değerlendirirken son derece dikkatli davranıyor".

Daha önce Financial Times, kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Çin hükümetinin ABD ve Avrupa'nın savunma sanayisini bozmak için nadir toprak metallerinin ihracatını yasaklama olasılığını değerlendirdiğini öne sürmüştü.

ABD ve Avrupa Birliği, nadir toprak elementlerinin yüzde 80'ini Çin'den ithal ediyor.

<p>Peki, koronavirüste son durum ne? Aşılarla ilgili yapılan araştırmalar  bize ne söylüyor? Sürü ba

Aşı araştırmaları bize ne söylüyor?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı