• $8,3259
  • €10,0218
  • 478.17
  • 1420
28 Mart 2018 Çarşamba 10:01 | Son Güncelleme:

Christopher Wylie: Cambridge Analytica Brexit için büyük bir rol oynadı

Christopher Wylie: Cambridge Analytica Brexit için büyük bir rol oynadı

Facebook verilerinin Cambridge Analytica tarafından kullanımı ile ilgili iddialarla ortaya çıkan Christopher Wylie, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması için oylamada çok önemli bir rol oynadığını açıkladı.

50 milyon Facebook kullanıcısı için veri toplayan Cambridge Analytica’nın Brexit lehine oy kullanılmasına ilişkin soruya Wylie, “Şirketin belirleyici bir rol oynadığından eminim” diyerek yanıt verdi. Wiley ile Libération gazetesinin yanı sıra Le Monde, Die Welt, El País ve La Republica da röportaj verdi.

Wylie verdiği röportajda Kanada menşeili bir veri firması olan Aggregate IQ’nun Brexit kampanyasına destek verdiğini, Aggregate IQ olmasaydı yüzde 2 farkla kabul edilen İngiltere’nin AB’den çıkışının söz konusu olmayabileceğine değindi.

Facebook’un kapatılmasına ilişkin çağrılara değinen Wylie, bu tür iletişim platformlarının ihtiyaç haline geldiğini, kapatılmasının söz konusu olamayacağını fakat düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Cambridge Analytica’nın yan şirketi olan SCL’nin suni istihdam birimleri oluşturarak bu yapının meydana gelmesini sağladığını belirtti.

Wylie ayrıca Kendisinden önce aynı görevde bulunan ve Kenya Cumhurbaşkanı için çalıştığı iddia edilen kişinin öldürüldüğünden nasıl haberdar olduğunu da anlattı.

Trump’a 2016 seçimlerinde danışmanlık yapan Steve Bannon’un nasıl iş birliği yaptığına ilişkin açıklamalarda bulunan Wylie, Bannon’un her ay en az bir defa Londra’ya geldiğini söyledi. Libération’un haberine göre Bannon’un ziyaretleri Wylie’nin görevinden ayrılmasına neden oldu.

(Şarku'l Avsat)

<p><span>TARHANA YAPIMI</span><br></p><p>Yaz mevsiminde kadınlar tarafından hazırlanan tescil

Tescilli Uşak tarhanasıyla çorba tarifi

Tokat'ta bulunan tilki yavruları koruma altına alındı

İstanbul Havalimanı'nda göçmen kaçakçılığı

Balıkesir'in büyülü güzelliği Kuş Cenneti Milli Parkı