• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
01 Mayıs 2021 Cumartesi 20:06 | Son Güncelleme:

Cezayir'den Fransız haber ajansına kınama

Cezayir'den Fransız haber ajansına kınama
AA

Cezayir, ülkedeki ayrılıkçı hareketi "demokratik" olarak tanımlayan Fransız haber ajansı AFP'yi kınadı.

Cezayir, ayrılıkçı El-Kabail (Kabileler) Bağımsızlık Hareketi (MAK) için "demokratik" ifadesini kullanan Fransız haber ajansı AFP'yi kınadı.

AA'nın haberine göre, Cezayir'in Paris Büyükelçisi Muhammed Anter Davud, ayrılıkçı El-Kabail Bağımsızlık Hareketini "demokrasi yanlısı bir örgüt" olarak nitelendiren AFP'nin Genel Müdürü Fabrice Fries'e hitaben bir açıklama yayımladı.

AFP'nin 26 Nisan'da yayımladığı haberle Cezayir'de yıkıcı faaliyetlerde bulunan ayrılıkçı bir harekete itibar kazandırdığı belirtilen açıklamada, "Ayrılıkçı örgütün yetkililerine alan açmak; onlara meşruiyet vermek ve sempati beslemek demektir." ifadelerine yer verildi.

Fransız haber ajansı AFP, 26 Nisan'da "Demokrasi yanlısı El-Kabail Bağımsızlık Hareketi, saldırı başlatmayla ilgili bir planının olduğunu reddediyor" başlıklı bir haber yayımlamıştı.

Kurulduğu 2002'den bu yana Cezayir'in doğusunda Berberilerin yaşadığı illerin bağımsızlığını talep eden El-Kabail Bağımsızlık Hareketi yöneticilerinin birçoğu Fransa'da yaşıyor.

<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı