• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
11 Ekim 2021 Pazartesi 06:54 | Son Güncelleme:

Cezayir'den Fransa'ya ağır suçlama: Yalan söylüyorlar

AA

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Fransa'yı "yalancılıkla" suçladı. Tebbun, Fransa'dan sınır dışı edilmesi planlanan Cezayirlilerin sayısına ilişkin verilen rakamın doğru olmadığını söyledi.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Fransa'dan sınır dışı edilmesi planlanan Cezayirlilerin sayısına ilişkin verilen rakamın doğru olmadığını söyledi.

Cezayir resmi televizyonunda yayınlanan haberde, ülkedeki yerel basına röportaj veren Tebbun, Fransa ve Fas ile ilişkiler, Tunus ve Libya'daki gelişmelere dair açıklamalarda bulundu.

"Fransa hükümetinin sınır dışı edilecek kişilerin sayısına ilişkin verdiği rakamlar yalandır." diyen Tebbun, bunların yalnızca 94 kişi olduğunu dile getirdi.

Tebbun, ülkesinin 21 vatandaşının sınır dışı edilmesini kabul ettiğini, bunlardan terörle irtibatlı olduğu gerekçesiyle 16 kişinin geri iadesini kati olarak reddettiğini, diğerleriyle ilgili durumun henüz sonuçlanmadığını kaydetti.

Fransa ile 1968'de imzaladıkları Tercihli Göç Anlaşması'na bağlı olduklarını hatırlatan Tebbun, Paris'in ülkesine özel davranması gerektiğini belirtti.

Ülkesinin Paris büyükelçisinin görev yerine dönmesiyle ilgili soruyu cevaplayan Tebbun, "(Büyükelçinin) Dönüşü, Cezayir'in egemenliğine, kurumlarına ve gücüne saygı duyulması şartına bağlıdır." ifadesini kullandı.

Tebbun, "Fransız tarafı Cezayir'in bir zamanlar sömürge olduğunu unutmalı. Cezayir sadece Allah'a boyun eğen ordusuyla ve gururlu insanlarıyla güçlüdür." diye konuştu.

500 FRANSIZ ŞİRKETLE İLİŞKİLERİ KESECEKLER

Cezayirli Müteahhitler Cemiyeti yaptığı açıklamada, 500 Fransız kuruluşuyla ithalat ve ihracat ilişkilerini kesme girişimini başlatan tüm ekonomik kuruluşlara teşekkür etti.

Cemiyetin "Cezayir'in tarihi ve imajına zarar veren her şeye karşı olduğu" ifade edilen açıklamada, Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un açıklamalarının da kınadığı vurgulandı.

Cemiyet ayrıca, Fransa ile ekonomik ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi çağrısı yaptı.

Açıklamada, Cezayirli Müteahhitler Cemiyeti'nin tüm yerel kuruluşlarla, Cezayir'e saygılı olmayan herhangi bir devletle ülke içinde ekonomik tüm ilişkileri koparmak üzerine ulusal bir sivil toplum kuruluşu oluşturmak üzerine çalışma yürüttüğü duyuruldu.

Söz konusu cemiyet inşaat, sulama ve genel ticari alanda 2 bin kadar firmayı bünyesinde barındırıyor.

Geçen hafta Cezayir Dışişleri Bakanlığı, Fransız Büyükelçisini bakanlığa çağırarak ülkesinin Cezayirlilere verilen vize sayısını yarıya indirme yönündeki tek taraflı kararını reddettiğini bildirmişti. Daha sonra, Cezayir makamlarının yargı kararlarıyla sınır dışı edilecek 7 bin kişiyi kabul etmeyi reddettiği öne sürülmüştü.

Fransa'nın görmek istemediği gerçekler... Emmanuel Macron için Cezayir tarihinden 5 anekdot

RABAT'LA İLİŞKİLERDE ARACI KABUL ETMİYORUZ

Tebbun, Cezayir ile Rabat arasında yaşanan diplomatik krizin çözümü için aracı kabul etmediklerini, krizin savaş düzeyine kesinlikle tırmanmayacağını belirterek "Biz halk olarak savaşı yaşadık ve barışa meylediyoruz. Ancak bize saldıranlara da müsamaha göstermeyeceğiz." dedi.

Cezayir 24 Ağustos'ta "ardı arkası kesilmeyen saldırgan adımlar" olarak nitelediği sebeplerden dolayı Fas ile diplomatik ilişkileri kestiğini duyurmuştu.

Diplomatik ilişkilerin kesilmesinden birkaç gün sonra Mısır ve Suudi Arabistan tarafından Cezayir ve Fas dışişleri bakanlarıyla yapılan telefon görüşmelerinde iki taraf arasında aracılık girişimleri başlatılması yönünde adımlar atılmıştı.

TUNUS CUMHURBAŞKANI SAİD VE GANNUŞİ

Tebbun, ülkesinin Tunus'un içişlerine karışmama ilkesine bağlı kaldığını söyledi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in demokrat ve vatanperver biri olduğuna tanıklık edeceğini aktaran Tebbun, askıya alınan Tunus Parlamentosu Başkanı Raşid el-Gannuşi'nin Cezayir ziyaretinin daha önce planlandığını vurguladı.

LİBYA SEÇİMLERİ

Tebbun, Libya'da 24 Aralık'ta yapılması planlanan seçimlere ilişkin, zamanın darlığından dolayı ülkesinin Libyalılara iki ay sürse de ayrı bölgesel seçimler düzenlemeleri teklifinde bulunduğunu açıkladı.

  • Fransa Cezayir son dakika
  • Cezayir Fransa krizi
  • Cezayir Fransa krizi son dakika
<p>İklim değişikliği birçok tarım mahsulüne  zarar veriyor. Gelecekte bazı tarım ürünleri yok olabil

Laboratuvarda kahve ürettiler

karnından ameliyatla 40 parça cisim çıkarıldı! Doktorlar bile şaşırdı

Türkiye orduya ne kadar para harcıyor? Rakamlar yayınlandı

Uçuruma devrilen yolcu otobüsündeki 2 kişi öldü, 14 kişi yaralandı