• $7,3332
  • €8,9589
  • 417.94
  • 1488.21
25 Temmuz 2014 Cuma 13:04 | Son Güncelleme:

Cezayir uçağının da düşürüldüğü iddiaları kafaları karıştırdı

Cezayir uçağının da düşürüldüğü iddiaları kafaları karıştırdı

Son bir haftada yaşanan uçak kazalarının üçüncüsü olan ve tartışmalı bir bölgede düşen Air Algerie uçağının ardından "Yoksa uçak düşürüldü mü" iddiaları ortaya atılmaya başladı.

Burkina Faso'nun başkentinden Cezayir'de gitmek üzere havalanan ancak kalkıştan 50 dakika sonra kuleyle irtibatı kesilen Air Algerie havayollarının işlettiği İspanyol Swiftair şirketine ait MD83 model yolcu uçağının önce kayıp olduğu haberi gelmiş, ardından uçağın Mali sınırları içinde düştüğü açıklanmıştı.

Uçağın enkazının yerinin tespit edildiği açıklandı ancak bu sefer de "Yoksa uçak düşürüldü mü" iddiaları ortaya atıldı. Bir hafta öncesinde Ukrayna'nın doğusunda çatışma bölgesinin üzerinde seyreden Malezya Havayolları'n ait 298 kişi taşıyan MH 17 sefer sayılı uçak, füzeyle vurulması sonucu düşmüştü. İddiaların kaynağında ise Fransız askerinin de bulunduğu Mali'nin de Ukrayna gibi bir başka çatışma bölgesi olması yatıyordu. Fransa'dan gelen kafa karıştırıcı açıklamalar da bu iddiaları güçlendirdi. Fransız İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, uçağın büyük ihtimalle kötü hava koşulları yüzünden düştüğünü ancak yetkililerin diğer ihtimalleri de göz önünde bulunduğunu söyledi.

Fransa Ulaştırma Bakanı Frederic Cuvillier ise uçağın yerden vurulduğu ihtimalinin en başından beri devre dışı bırakıldığını çünkü Mali'deki isyancıların elinde bir uçağı düşürecek imkan bulunmadığını söyledi.

51'i Fransız vatandaşı olmak üzere 116 kişinin bulunduğu ve Mali hava sahası içindeyken düşen Air Algerie uçağının enkazından kurtulan olmadığı düşünülüyor. Öte yandan Mali'de bulunan ve 100 Fransız askerinden oluşan bir birliğin enkaz alanına doğru harekete geçtiği açıklandı.

<p>'Aslında kendi tarihimize baktığımızda iki yüz yıldır aynı meseleyi konuştuğumuzu görüyoruz. Batı

Muasır medeniyet seviyesi ve Cherokee Kabilesi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaşamı ve siyasi kariyeri

Vaka artışı yaşanan Samsun'da 'gizli ekip' tekrar görevde

2 bin 225 rakımdaki çığ tatbikatı nefes kesti