• $7,5141
  • €8,9539
  • 410.64
  • 1541.98
27 Temmuz 2014 Pazar 01:45 | Son Güncelleme:

Ceset bile aratmadı

Ceset bile aratmadı

Gazze’de 12 saatlik ateşkes enkazdan çıkartılan 100’den fazla cesedin gömülmesine dahi yetmedi. İsrail Gazzelilerin evlerine dönmemesi için tehdit mesajları attı, ambulansların geçişine izin vermedi. Yıkımın boyutları ateşkeste gözler önüne serildi.

İsrail’in Gazze katliamında şehit olanların sayısı 1000’e, yaralıların sayısı ise 6 bine ulaşırken dün Hamas’la varılan 12 saatlik “insani yardım” amaçlı ateşkes Gazzelilerin enkaz altında kalan yakınlarına ulaşmasına dahi yetmedi. Büyük bir katliamın yaşandığı ve kelimenin tam anlamıyla yerle bir edilen Şucaiyye mahallesinden 100 ceset çıkartıldı. Gazze genelinde ise enkazdan 50’ye yakın cansız beden çıkartıldı. İsrail ateşkesten hemen önce Han Yunus’ta düzenlediği saldırıda 5’i çocuk 11 kişilik bir aileyi daha katletti. Ateşkes kararının ardından ise İsrail Gazzelilere gönderdiği SMS’lerle “sakın terkettiğiniz evlere geri dönmeyin” tehdidinde bulundu. 

ONARIM İŞLERİNE BAŞLADILAR 

Ölü veya yaralıları almak için hareket eden ambulanslara da İsrail birlikleri geçiş izni vermedi. Ateşkes başlar başlamaz Gazzeli yetkililer İsrail saldırılarında hasar gören elektrik ve su hatlarının onarımına başladı. Filistin hükümeti İçişleri Bakanlığı bölge sakinlerini azami derecede dikkatli olmaları yönünde uyararak, halktan bombalanan bölgelere yaklaşmamalarını istedi. 12 saatlik ateşkes süresince Gazze’de nasıl taş taş üstünde bırakılmadığı en acı haliyle göründü. 

Katar’da çözümü İsrail engelledi 

Daha çok katliam işlemekte kararlı olan İsrail, Gazze için kalıcı bir ateşkese yanaşmıyor. Önceki gün Katar’a giderek Hamas lideri Halid Meşal’le bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Hamas’ın kabul ettiği bir ortak metni ABD’li mevkidaşı John Kerry’ye sundu ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya öneriyi götüren Kerry ret cevabı aldı. Bakan Davutoğlu Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajlarda, Katar'da Filistinli taraflarla yaptığı görüşmeler sonucu ulaşılan ortak metnin kabul edilmesi durumunda daha sağlam bir ateşkese ulaşılabileceğini belirterek, "İsrail'in bu tutumu barış çabalarında ne kadar samimiyetsiz olduğunu ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı. Ateşkes görüşmelerinin bir kritik ayağı da dün Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Dışişleri Bakanları toplantısı oldu. Bakan Davutoğlu Paris’te Kerry ile görüştü. ABD'nin Paris Büyükelçiliği binasında gerçekleşen görüşmede, ateşkesin sağlanması için sürdürülen girişimler masaya yatırıldı. Toplantıda Mısır ve BM'nin gündeme getirdiği, en azından Ramazan Bayramı sırasında Gazze'de 7 günlük ateşkes sağlanması önerisi masaya yatırıldı. 

3 Yahudi genci Hamas öldürmedi 

İsrail’in Gazze katliamı için gösterdiği gerekçelerden birinin daha düzmece olduğu ortaya çıktı. 3 Yahudi gencin öldürülmesinin Hamas’la ilgisinin olmadığını bizzat İsrail itiraf etti. İsrail Emniyeti Basın Sözcüsü Micky Rosenfeld, İsrail'in 3 yerleşimcinin Hamas tarafından öldürüldüğünü iddia ederek Gazze'ye saldırmasını değerlendirirken şu ifadeleri kullandı: "Yerleşimcileri Hamas öldürmedi, eğer Hamas olsaydı bunu önceden bilirdik. Bu ayrı bir hücre."  Rosenfeld, açıklamasında ' İsrail Hükümeti, Gazze'ye saldırmak için bu işi Hamas'ın yaptığını öne sürdü' şeklinde konuştu. 3 İsrailli yerleşimci 12 Haziran'da kaybolmuş, 18 gün kendilerinden haber alınamamıştı. Kayıp yerleşimcilerin cesedi Batı Şeria'da El-Halil kenti yakınlarında bulunmuştu. 

<p>Türk dizileri yurt dışında tarih yazıyor. İster Güney Amerika'ya gidin ister Balkanlar'a, Orta As

Türk dizileri tarih yazıyor, şer odakları boş durmuyor!

Sosyal medyadan servis ettiler... Haftanın yalanları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı