• $ 6,8223
  • € 7,5691
  • 379.237
  • 105520
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
15 Mayıs 2019 Çarşamba 10:04 | Son Güncelleme:

CENTCOM Sözcüsü Albay Bil Urban, İngiliz generali yalanladı

Kafa karıştıran olay… DEAŞ karşıtı koalisyonun komutan yardımcısı İngiliz Tümgeneral Ghika, ABD yönetiminin, İran'ın Suriye ve Irak'ta ABD'ye ait hedeflere saldırı hazırlığı yaptığı iddialarını yalanladı. Pentagon’a video konferans ile bağlanıp İran destekli Şii milislerin durumunda değişiklik görmediğini söyledi. Bu kez CENTCOM Sözcüsü Albay Bil Urban yazılı bir açıklamayla İngiliz generali yalanladı. Söz konusu istihbaratın kaynağının ise İsrail olduğu belirtiliyor.

Ghika'nın, İran destekli güçlerin Amerikan askerlerine yönelik artan bir tehdidinin söz konusu olmadığını açıklaması üzerine, CENTCOM Sözcüsü Albay Bil Urban, yazılı bir açıklamayla İngiliz generali yalanladı.

Albay Urban, açıklamasında, "Koalisyon Komutanı Yardımcısının açıklamaları, ABD ve müttefiklerinin elindeki İran destekli güçlerin bölgedeki tehditlerine yönelik istihbaratla ters düşüyor." ifadelerini kullandı.

Bil Urban, şunları kaydetti:

"ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Doğal Kararlılık Operasyonu (DEAŞ karşıtı koalisyonu) ile koordinasyon içinde Irak ve Suriye'de koalisyonda görevli askerlerin güvenlik önlemlerini artırdı. Sonuç olarak Irak'ta Amerikan kuvvetlerine yönelik güvenli kaynaklara dayandırılan muhtemel tehditleri yakından izliyoruz."

-Tümgeneral Ghika'dan İran tehdidine yönelik kafa karıştırıcı açıklama

İngiliz Tümgeneral Ghika, video konferans yöntemi ile bağlandığı ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) gazetecilerin sorularını yanıtlarken, İran destekli Şii milislerin durumunda herhangi bir değişiklik görmediklerini ifade etmesi dikkati çekmişti.

Irak ve Suriye’deki Amerikan askerlerine yönelik artan bir İran tehdidinin söz konusu olup olmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Ghika, "Irak ve Suriye’de İran destekli güçlerin artan bir tehdidi söz konusu değil." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Chris Ghika, ABD yönetiminin İran tehdidine yönelik açıklamaları ile ters düştüğü hatırlatılınca, bölgedeki aktörlerin teşkil ettiği tehditlerin zaman zaman değişiklik gösterdiğini ifade ederek, Washington ile koalisyon arasındaki görüş farklılığını gizlemeye çalışmıştı.

Gazetecilerin bu görüş ayrılığını vurgulayan sorular yöneltmesi üzerine ise Ghika, "Bağdat'a gelin size tehdit seviyesinin ne olduğunu anlatalım." diyerek tepki göstermişti.

(AA)


Washington'daki Floyd protestosunda arbede

Washington'daki Floyd protestosunda arbede

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yeşilköy Acil Durum Hastanesi'nin yapım hikayesi Belgesel olarak ekranlara gelecek

Başkan Erdoğan, 'Fatih' sondaj gemisini uğurladı