• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
27 Ağustos 2012 Pazartesi 12:39 | Son Güncelleme:

Çeçenistan-İnguşetya arasında siyasi gerilim

Çeçenistan-İnguşetya arasında siyasi gerilim

Çeçenistan ile İnguşetya arasında sınır sorunları ve bölgedeki direnişçilere yönelik operasyonalar nedeniyle, siyasi gerilim yaşanıyor.

Rusya'ya bağlı Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Çeçenistan ve İnguşetya liderleri arasında son günlerde yaşanan tartışmalar, iki cumhuriyet arasında siyasi gerilime yol açtı.
        
Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, İnguşetya yönetimini Çeçenistan sınırlarını ihlal ederek kendi topraklarını genişletmeye çalışmakla suçladı.
        
Kadirov, Çeçenistan devlet başkanlığı resmi sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, İnguşetya'nın Çeçenistan sınırındaki ihlallerine şimdiye kadar sessiz  kaldıklarını ancak bu durumun giderek Çeçen halkı aleyhine bir hal aldığını  belirtti. Kadirov, konuyu Rusya federal yönetimi seviyesine taşıyacağını açıklarken, "Eğer Çeçenistan ve İnguşetya iki ayrı cumhuriyet ise, sınırlar net olarak belirlenmeli. Ekonomik faaliyetler, vergi gelirleri ve güvenlik güçleri için bu sorunun çözüme kavuşması çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.
        
İnguş yetkililer ise suçlamaları reddederken, 1991'de Rusya'dan bağımsızlığını ilan eden Çeçen lider Cahar Dudayev tarafından belirlenen sınırlara dikkati çekti ve bir ihlal olmadığını belirtti.
        
Ancak Kadirov, İnguşetya'nın bu tezine sert tepki gösterirken, "Eğer Rus hukuku ve Rus yetkililer Dudayev'in rejimini yasadışı olarak kabul ediyorsa, Dudayev tarafından imzalanan tüm anlaşmalar da yasa dışıdır" iddiasını dile getirdi.
        
Çeçenistan ile İnguşetya arasındaki tek sorun, sınır ihlalleri iddialarıyla da sınırlı değil.
        
Ağustos ayının ilk haftasında, İnguşetya'nın Galaşki köyünde Rus güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonda, direnişçilerden Kurtçholoy bölge sorumlusu Zaurbek Avdarkhanov'un öldürülmesinin ardından Kadirov, operasyona Çeçen birliklerinin de katıldığını açıklamıştı.
        
İnguşetya lideri Yunusbek Yerkurov'un, bu açıklamayı yalanlamasının ardından ise, iki lider arasında soğuk rüzgarlar esti.
        
Kadirov, Yerkurov'u direnişçilere karşı etkili mücadele etmemekle suçlarken, Yerkurov mübarek Ramazan ayı nedeniyle Kadirov'a cevap vermeyeceğini belirtti.
       
Uzmanlar, Rusya'ya karşı tüm Kuzey Kafkasya'da bağımsız ve birleşik İslam devleti kurmak için mücadeleden "Kafkasya Emirliği"nin en fazla silahlı eylem içinde bulunduğu cumhuriyetler arasında yer alan Çeçenistan ve İnguşetya liderleri arasındaki bu tartışmaların, bölge halkını rahatsız ettiğibelirtiyor.
        
Tüm bu gelişmeler karşısında Rus yetkililerin iki lider arasındaki  tartışmaya müdahale etmemesi ise, Devlet Başkanı Putin'in Kadirov'dan yana tavır  takındığı şeklinde yorumlanıyor.
        
AA

<p>Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, lekelenmeme hakkının önemine dikkati çekerek '300 binin üzerinde so

300 bin kişi 'leke'den kurtarıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı