• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
16 Ekim 2014 Perşembe 11:35 | Son Güncelleme:

Çavuşoğlu:Türkiyen‘nin Bm nezdinde oynadığı rol ortada

Çavuşoğlu:Türkiyen‘nin Bm nezdinde oynadığı rol ortada

TÜRKİYE'nin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Geçici üyelik adaylığının desteklenmesi için, dünyanın değişik ülkelerinden BM Daimi Temsilcilerinin davetli olduğu bir resepsiyon düzenlendi.

New York Waldorf Astoria Otel'de Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği tarafından düzenlenen resepsiyona, BM Güvenlik Konseyi geçici üye adayı ülkelerden, üyelik için Türkiye ile yarışan İspanya ve Yeni Zelanda dışişleri bakanları, çok sayıda diplomat, gazeteci katıldı. Konukları, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halt Çevik ve eşi ile birlikte kapıda karşılayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı teşekkür konuşmasında, Türkiye'nin BM'ye katkıları ve BMGK'da yapabileceklerini anlattı. Çavuşoğlu, Türkiye'nin 2015-16 döneminde, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesi durumunda kültürler uygarlıklar arası köprüler kurulması, sürdürülebilir kalkınmanın güçlendirilmesi, terör ve iklim değişikliği ile mücadeleye destek verilmesi, eşitlik ve adaletin sağlanması gibi birçok konuda katkı sağlayabileceğini vurguladı. Yoğun bir katılımın olduğu resepsiyonda, New York'ta görev yapan Türk gazetecilere bir açıklama yapan Çavuşoğlu, Türkiye'nin resepsiyonunun büyük ilgi gördüğünü ve Türkiye'ye önemli bir destek olduğunu söyledi. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle dedi:

"Herkes, Türkiye'nin uluslararası örgütler ve BM nezdinde oynadığı rolün farkında. Bu kadar güzel çalışmanın inşallah yarın seçime de sandığa da yansıyacağını düşünüyoruz. Tabii ki seçimdir, her türlü sonuç olabilir ama biz Allah'ın izni ile yaptığımız çalışmaların karşılığını alacağız diye inanıyoruz."

Küresel ekonomik zorlukların yükünü çoğunlukla az gelişmiş ülkelerin çektiğini kaydeden Çavuşoğlu, bu ülkelerin zafiyet ve belirli zorluklarının uluslararası toplum tarafından daha fazla gecikmeden ele alınmasını istedi. DHA

<p>'Bir takım kuruluşlar Türkiye'deki medya kuruluşlarını  fonluyorsa bunun bir bedeli var. Bu kurul

Emin Pazarcı: Dijital vatan tehdit altında

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?