• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
29 Ağustos 2012 Çarşamba 12:06 | Son Güncelleme:

Cami avlusunda içki festivaline tepkiler

Cami avlusunda içki festivaline tepkiler

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası kurumu, müzeye dönüştürülen eski Osmanlı eseri Beersheva camisinin avlusunda düzenlenecek festivalin engellenmesi için Türkiye'den yardım talebinde bulundu.

El-Aksa Vakfı ve Kültür Mirası kurumu tarafından yapılan yazılı açıklamada festivalin 'provokasyon' olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:
        
''Belediyenin cami avlusunda içkili festival düzenleme kararı Müslümanları rencide edecek niteliktedir. Beersheva camisi Osmanlılar tarafından inşa edilmiş bir kültür mirasıdır. Bu sebeple Filistinlilere, Müslümanlara, manevi değerlere ve insan haklarına sahip çıkan bütün uluslararası kurumlara ve Türkiye'ye, camiye karşı yapılan ihlallerin önlemesi için çağrıd bulunuyoruz.''
        
Açıklamada gelecek çarşamba günü caminin önünde gösteriler düzenleneceği belirtildi ve şu anda müze olarak hizmet veren Beersheva camisinin tekrar ibadete açılması çağrısında bulunuldu.
        
AA muhabirine açıklama yapan Filistin İnsan Hakları Adalet Derneği Başkanı Sabit Ebu Ras, caminin müzeye dönüştürülmesiyle ilgili davanın mahkeme sürecinin 18 yıl sürdüğünü hatırlattı. Ebu Ras, festivalin başka bir yerde yapılması için baskıyı artıracaklarını da kaydetti.
        
Türkiye'nin İsrail Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Doğan Işık da, geçtiğimiz hafta olayı yerinde incelemek üzere, İsrail Parlamentosu Knesset'in Arap Üyesi Taleb es-Sania ve Filistin İnsan Hakları Adalet Derneği Başkanı Sabit Ebu Ras eşliğinde camiyi ziyaret etmişti.
        
Beersheva camisinde, 5 Eylül'de İsrail'in 30 içki üreticisi firmanın katılacağı şarap festivali düzenleneceği açıklanmıştı.
        
AA
 

<p>Peki, TEKNOFEST yerli ve milli üretime nasıl katkı sağlıyor?  ASELSAN festivalle ilgili nasıl ger

TEKNOFEST yerli ve milli üretime nasıl katkı sağlıyor?

Safranbolu'da heyecanlandıran keşif! 2 bin 500 yıllık gizli geçit bulundu

Görme engelli avukat, Ölüdeniz semalarında yamaç paraşütü keyfi yaşadı

''Postmodern darbe''nin üzerinden 24 yıl geçti