• $7,7108
  • €9,15
  • 418.729
  • 1530.27
28 Ağustos 2012 Salı 11:13 | Son Güncelleme:

Buldozer Rachel'ı 'kazara' ezmiş

Buldozer Rachel'ı 'kazara' ezmiş

ABD'li aktivist Rachel Corrie'nin Filistin yanlısı gösteri sırasında, askerin kullandığı buldozerle ezilerek öldürülmesine dair davada İsrail mahkemesi karar verdi: 'Savaş zamanında' yaşanan olay 'üzücü bir kaza' ama devlet 'sorumlu' değil

Filistin davası uğruna hayatını kaybeden ABD'li aktivist Rachel Corrie için İsrail mahkemesinden skandal karar. Filistinlilerin evlerinin yıkılmasını engellemek için 2003'te İsrail buldozerinin önüne dikilen Corrie, buldozerin altına kalarak feci şekilde can vermişti. Ailenin açtığı İsrail Savunma Bakanlığı alehine ihmal suçlamasıyla açtığı dava dün sonuçlandı. Mahkeme davayı reddetti ve gerekçe olarak 'üzücü bir kaza' şeklinde nitelendirdiği ölümde İsrail devletinin sorumlu olmadığına hükmetti. Çünkü, karara göre, olay 'savaş zamanı' gerçekleşmişti. Öldüğünde henüz 23 yaşında olan Corrie'nin ailesi, İsrail ordusunun soruşturmasında 'hata tespit edilemeyince' Hayfa kentinde sivil mahkemeye başvurmuş ve sembolik olarak 1 ABD Doları ve mahkeme masraflarını tazminat talep etmişti. Aile, 2005'te mahkemeye ilk başvurduklarından bu yana tanık masrafları için 200 bin dolar harcadıklarını ve 2 bin sayfa mahkeme kararı dökümü çevirdiklerini belirtti. Kararın ardından Corrie'nin annesi Cindy, 'Karar, beni onun öldüğü gün kadar üzdü derken, aile temyize gideceğini açıkladı. 'Uluslararası Birlik Hareketi' üyesi Corrie, Washington'dan Gazze'ye gitmişti. Lübnan merkezli El Ahbar gazetesi İsralii insan hakları örgütü Yesh Din'e raporuna göre Filistinlilere yönelik işlenen suçlar için açılan soruşturmaların yüzde 91'inin 'aleyhte kanıtlar sunulmadan kapandığını' belirtti. Mahkeme hakimi Oded Gershon, 'Aklı başında herhangi bir insan yapacağının aksine, Corrie alandan uzaklaşmadı' dedi.

BM: Gazze 2020'de yaşanamaz hale gelecek
BM, su, elektrik ve sağlık gibi temel hizmet standartlarının iyileştirilmemesi halinde Gazze'nin 2020 yılına kadar yaşanılabilir bir yer olmaktan çıkacağını bildirdi. BM İnsani İşler Koordinatörü Maxwell Gaylard, BM tarafından Gazze ile ilgili hazırlanan raporu anlatmak için düzenlediği basın toplantısında,  'Gazze'nin 2020 yılında yaşanılabilir bir yer olabilmesi için hemen harekete geçilmesi gerekiyor. Kaldı ki şu an harekete geçilse bile bu hedefe ulaşmak son derece zor' diye konuştu.

İki balıkçıya gözaltı
İsrail askerleri, Gazze açıklarında avlanan 2 Filistinli balıkçıyı tutukladı. Filistin Balıkçılar Birliği Başkanı Nizar İyaş, AA'ya, 'Dib el-Engah ve oğlu Mahmud, Gazze açıklarında avlanırken İsrail askerleri tarafından tutuklandılar' dedi.

<p>Samsun'daki rezaletin ardından bir haber de Ankara'nın Mamak ilçesinden geldi. Bir kadın, tartışt

Eşini sokak ortasında dövdü

İşte Galatasaray'ı yakan olaylar

Muş Ovası'nda açan kardelenler halkın ve fotoğrafçıların ilgi odağı oldu

Şans eseri ölümden dönen insanlar