• $7,938
  • €9,3991
  • 485.246
  • 1198.32
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Şubat 2020 Cuma 08:00 | Son Güncelleme:

Bu silahlar PKK'da ne arıyor

Bu silahlar PKK'da ne arıyor

Pentagon'a yakın Military Times sitesi, ABD ordusundaki ‘kayıp' denilen özel silahların PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye verildiğini, bunun büyük bir hata olduğunu yazdı.

EMRE ÖZTÜRK 

ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon), 2017-2018 yıllarında DEAŞ ile mücadele kapsamında Suriye’deki ortaklarına verdiği 715 milyon dolarlık silahın kaydını tutmadığı ortaya çıktı. Pentagon Genel Müfettişliği’nin yaptığı inceleme sonucu 13 Şubat 2020 tarihli raporunu göre ABD Özel Kuvvetler Birleşik Görev Gücü, eğit-donat fonu kapsamında Suriye ve Irak’taki gruplara verdiği silahlar için bir dağıtım merkezi ya da depolama tesisi kurmadı. 

ABD ordusuna yakınlığı ile bilinen Military Times haber sitesinde çıkan makalede ABD’nin Suriye politikasında DEAŞ’la mücadele bahanesiyle terör örgütü PKK’nın çok ağır ve özel silahlarla donatılması eleştirildi. Yayın organının kıdemli muhabiri Shawn Snow’un yazısında “Rapora göre ABD’nin 715 milyon dolarlık kayıp silahının çoğu SDG’ye verildi. SDG çatısı altındaki silahlı grupların uluslararası alanda terörist olarak kabul edilen PKK ile olan bağlantıları biliniyor. Türkiye bu konudaki itirazını dile getirmişti” denildi. 

TERÖR ÖRGÜTÜNDE BULUNMAMALI

Derginin yazarlarından ABD 19. Özel Kuvvetler Grubu üyesi Nicholas Guy YPG’nin içindeki özel kuvvetler olarak bilinen YAK üyesi teröristlerin kıyafetleri, donanım, teçhizat ve silahlarını inceledi. 

Guy, terör örgütü üyelerinde sadece ABD Özel Kuvvetleri’nde bulunan Eagle Industry silah firması kıyafetleri, ABD Terörle Mücadele Özel Kuvvetler Birlikleri’nin (SOCOM) kullandığı teçhizatlar, Steiner optik nişancı dürbünü ve sustucusu, Crye nişancı teçhizatları ve STANAG şarjörlerinin bulunmasını eleştirerek “Bunlar YPG’nin elinde olmamalıydı” dedi.

<p>NASA tarafından numune toplaması için Bennu göktaşına gönderilen OSIRIS-REx uzay aracının yeni gö

NASA, Bennu göktaşına göndermişti: OSIRIS-REx uzay aracının yeni görüntüleri yayınlandı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yurda kaçak sokulan hayvanlar Gaziantep'te korumaya alındı

Başkan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Markar Esayan'ın cenaze törenine katıldı