• $8,1088
  • €9,7921
  • 461.441
  • 1366.63
28 Şubat 2019 Perşembe 08:00 | Son Güncelleme:

'Bu kez başaracağız'

'Bu kez başaracağız'

ABD ve Kuzey Kore liderleri, 8 ay aradan sonra dün Vietnam’da tekrar bir araya geldi. Kritik zirvede nükleer silahların imhası konuları görüşüldü.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Vietnam’ın başkenti Hanoi’de Metropole Oteli’nde ikinci kez bir araya geldi. Önceki gibi samimi bir atmosferde görüşen iki lider, gazetecilere poz vererek el sıkıştı. Trump ve Kim arasındaki ilk zirve, geçen Haziran ayında Singapur’da gerçekleşmiş ve kapsamlı bir deklerasyon imzalanmıştı.Trump, ilk zirveden bu yana “büyük ilerleme kaydettiklerini” söyledi. Trump, “Kim’le birlikte olmak bir şeref. Birçok kez söylediğim gibi ülkenizin inanılmaz bir ekonomik potansiyeli var. Büyük bir lider olduğunuzu düşünüyorum” diyerek ilişkilerini övdü. Bu zirveden Kore Savaşı’nı sonlandıracak bir siyasi deklarasyon çıkıp çıkmayacağı yönündeki soruya “Göreceğiz” cevabını vermekle yetindi. Güney Kore, Trump ve Kim’in bu zirvede, Kore Savaşı’nın resmen sonlandırılmasına dair bir açıklama yapılması konusunda anlaşmaya varabileceklerini öne sürmüştü. 

KURMAYLARI DA KATILDI 

Kuzey Kore lideri Kim ise “herkesin memnuniyetle karşılayacağı harika sonuçlar elde edeceklerinden emin olduğunu” söyledi. Kim, “Aradan geçen 261 günde zorlu çabalar verilmesi gerekti. Ama bugün burada bulunuyoruz, olumlu sonuçlar verecek başarılara imza atacağımızı umuyorum, bu da bu kez başarılı olacağımıza olan inancımı artırıyor” dedi. Birlikte akşam yemeği yiyen Trump ve Kim’e, kurmayları da eşlik etti. Kim, Singapur’daki zirvede, ülkesindeki tüm nükleer silahları imha etme sözü vermiş ancak Kuzey Kore’nin nükleer cephaneliğini nasıl ortadan kaldıracağına ve ABD’nin bunun karşılığında ne önerdiğine dair taraflardan somut bir taahhüt gelmemişti.

YEMEK NEŞELİ GEÇTİ

Metropole Oteli’ndeki akşam yemeğine ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Genelkurmay Başkan Vekili Mick Mulvaney, Kuzey Kore İşçi Partisi Merkez Komite Başkan Yard. Kim Yong Chol ve K. Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho da katıldı.

<p><strong>Süper Lig'in 35. haftasında Fenerbahçe deplasmanda son şampiyon Medipol Başakşehir'e konu

Başakşehir - Fenerbahçe Maç Yorumu

Trakya'da 55 yaş ve üzeri vatandaşlar için aşılama başladı

Konya'da tarlalardaki göçmen leylekler balıkla besleniyor

Siyah sarımsağın faydaları nelerdir? nasıl tüketilir?