• $8,3165
  • €10,029
  • 478.073
  • 1345.15
24 Haziran 2018 Pazar 10:55 | Son Güncelleme:

BM temsilcisi Batı Sahra sorununun çözümü için Cezayir'de

BM temsilcisi Batı Sahra sorununun çözümü için Cezayir'de

Polisario Cephesi ile Fas yönetimi arasındaki müzakerelerin canlandırılması amacıyla bölge turuna çıkan BM Batı Sahra Özel Temsilcisi Köhler, Cezayir Dışişleri Bakanı Mesahil ile görüştü.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Batı Sahra Özel Temsilcisi Horst Köhler, Polisario Cephesi ile Fas yönetimi arasındaki müzakereleri canlandırma çalışmaları kapsamında bölge turunun ilk durağı Cezayir'e geldi.

Cezayir resmi haber ajansı APS'de yer alan habere göre, Polisario Cephesi ile Fas yönetimi arasındaki Batı Sahra sorununun çözümü için ülkeye gelen Köhler, Cezayir Dışişleri Bakanı Abdulkadir Mesahil'le görüştü.

Ziyaretin detaylarına ilişkin bilgi verilmedi. 

Köhler'in, Cezayir'in ardından Moritanya ve Fas'ı da ziyaret etmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), geçen nisan ayında Fas ile Polisario Cephesi arasında tartışmalı bölge olan Batı Sahra'daki BM Barış Gücü Birliğinin (MINURSO) görev süresini 6 ay süreyle uzatmıştı.

Batı Sahra sorunu
Fas'ın, 1975 yılında eski İspanyol sömürgesi Batı Sahra'yı topraklarına katmasının ardından Cezayir'in destek verdiği bağımsızlık yanlısı Polisario Cephesi ile Fas yönetimi arasında başlayan gerginlik hala devam ediyor.

Fas, bölgenin kendi egemenliğinde kalması gerektiğini savunurken Polisario Cephesi, Batı Sahra'nın bağımsız devlet olduğunu ileri sürüyor.

Polisario Cephesi, 1991 yılında Birleşmiş Milletlerin ara buluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar Fas güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyordu. Ateşkes anlaşmasından bu yana Batı Sahra'nın statüsüyle ilgili görüşmeler başarıya ulaşamadı.

(AA)

<p><span>Gaziantep'in meşhur yemeği çağla aşı Ramazan'da yoğun ilgi görüyor. Antep'te özellikle ilkb

Gaziantep'in sadece ilkbaharda yapılan çağla aşı tarifi

82 saatlik kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu

Endonezya kaybolan denizaltıyı aramak için bölgeye savaş gemileri konuşlandırdı

Doğadan topladığı dal ve kütükleri sanat eserine dönüştürüyor