• $9,6085
  • €11,1581
  • 556.682
  • 1522.04
7 Ekim 2021 Perşembe 12:10 | Son Güncelleme:

BM raporu; Libya'da Rusya'nın paralı askerleri Wagner Grubu'nu 'savaş suçu' ile suçladı

BM raporu; Libya'da Rusya'nın paralı askerleri Wagner Grubu'nu 'savaş suçu' ile suçladı
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Libya yıllardır yabancı savaşçılar ve paralı askerler ile bölgesel güçler elinde bir savaş yeri. Trablus'un güneyinde bulunan Wagner grubuna bağlı paralı askere ait bir tablette ortaya çıkan Wagner grubunun operasyonları ve Rus ordusu ile savaş suçlularıyla bağlantılar, Rus paralı askerlerini 'savaş suçlusu' haline getirebilir.

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları müfettişleri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Libya'daki Rus paralı askerlerinin, tutukluları öldürdüğünü ve gizli bir şüpheli listesi hazırladıklarını söyledi.

Aksam.com.tr'nin Reuters haber ajansından aktardığı habere göre, BM 'gerçek bulma misyonu' ilk raporunda, "Soruşturmalar, çatışmaların bazı taraflarının uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve potansiyel olarak savaş suçları işlediğini gösterdi." dedi.

Rapor, özellikle Eylül 2019'da Rus paralı askerleri Wagner Grubunu mahkumları vurmakla suçladı. "Wagner personelinin savaş cinayeti suçunu işlemiş olabileceğine inanmak için makul nedenler var" cümlesi raporda yer aldı.

Ayrıca Wagner personelinin, doğu güçlerinin geri çekilmesiyle terk edilen bölgelerde, sivil binaların yakınında kara mayınlarının yerleştirildiği 35 yeri gösteren bir harita içeren bir bilgisayar tableti bıraktığını da söyledi. Çoğunluğu Rusya'da yapılan mayınların, Haziran 2020'den bu yana evlerine dönen sivilleri öldürdüğü ve sakat bıraktığı belirtildi.

Geçen yıl Rusya'nın Libya'daki paralı asker faaliyeti iddiaları sorulduğunda, Başkan Vladimir Putin orada savaşan herhangi bir Rus varsa, bunların Rus devletini temsil etmediğini söylemişti.

Reuters haber ajansı, Wagner'den konuyla ilgili yanıt alamadı.

Üç üyeli heyetin bütçe kısıtlamaları nedeniyle ertelenen İnsan Hakları Konseyi'ne sunduğu rapor, yüzlerce belgeye, uydu görüntülerine, 150'den fazla kişiyle yapılan görüşmelere ve Libya, Tunus ve İtalya'daki soruşturmalara dayanıyordu.

Libya'da Wagner grubunun operasyonlarına dair yeni detaylar ortaya çıktı

GÜNLÜK RUTİN İŞKENCE

Libya'nın çoğu, toprakların ve ekonomik varlıkların kontrolü için savaşan sayısız silahlı grubun etkisi altında kaldı.

2011'de Muammer Kaddafi'ye karşı NATO'nun da desteklediği ayaklanma sonrası, çatışma ve istikrarsızlıktan kaçan göçmenler de buna dahildi.

Bağımsız uzmanlar, Libya hapishanelerinde devlet yetkilileri ve milisler tarafından gözaltına alınan göçmenlere karşı günlük rutin işkence ve diğer suistimallerin insanlığa karşı suç teşkil edebileceğini söyledi.

Üyelerden Chaloka Beyani, "Avrupa Birliğinin denizdeki geri itme politikalarının göçmenlerin büyük insan hakları ihlallerine yol açtığı oldukça açık ayrıca bu insanlar dönüşte Libya'da gözaltına alınıyor" dedi.

Libya'daki büyük çatışmalar, doğu güçlerinin 2020'de başkente yönelik bir ilerlemesinin geri itilmesinin ardından geçen yıldan bu yana durakladı. Taraflar ateşkes ve birlik geçici hükümetini kabul etti. Aralık ayında ülkede seçim yapılması planlanıyor.

Libya dışişleri bakanı Pazar günü yaptığı açıklamada, birlik hükümetinin geri kalanını geri çekmek için uluslararası yardımı düzenlemeye çalıştığı için bazı yabancı savaşçıların ülkeyi terk ettiğini söyledi.

<p>Burası Bakırcılar Caddesi'nin son  bakırcısı. İçeride yok yok. El emeği göz nuru cezveler, kandil

Caddedeki son bakırcı

Sigara içenler dikkat! Ciğerleri tertemiz yapan besinler

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (28 Ekim 2021)

Tarım arazilerine zarar veren kahverengi kokarca ile ''samuray arıları'' savaşacak