• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
19 Şubat 2019 Salı 20:12 | Son Güncelleme:

BM Hindistan'daki Müslümanlara yönelik tehdit ve şiddetten endişeli

BM Hindistan'daki Müslümanlara yönelik tehdit ve şiddetten endişeli

Birleşmiş Milletler (BM), Hindistan'da "bazı unsurların" Keşmir'de geçen hafta düzenlenen saldırıyı, Keşmir'de ve Hindistan'ın farklı bölgelerinde yaşayan Müslümanlara yönelik tehdit ve şiddet eylemlerine gerekçe olarak kullanmasından endişe duyulduğunu bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, yaptığı yazılı  açıklamada, Keşmir'in Pulwama bölgesinde 14 Şubat'ta düzenlenen intihar  saldırısını şiddetle kınadığını belirtti.

Bachelet, intihar saldırısının ardından dün meydana gelen silahlı  çatışmalarda da 9 kişinin öldüğünü ve bu durumdan üzüntü duyduklarını ifade etti.

Pakistan ve Hindistan arasında gerginliğin tırmanmaması dileğinde  bulunan Bachelet, "Nükleer silahlara sahip iki komşu arasında tırmanan  gerginliğin bölgede daha fazla güvensizlik ortamı oluşturmamasını umuyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

Bachelet, Hindistan'dan gelen raporlara göre, Pulwama'daki saldırının  Hintli bazı unsurlar tarafından Keşmir halkı ve Hindistan'ın farklı  bölgelerindeki Müslümanlara karşı tehdit ve potansiyel şiddet eylemlerinin  gerekçesi olarak kullanıldığını vurguladı.

Bu durumdan da endişe duyduklarının altını çizen Bachelet,  Müslümanları etnik kökeni ve kimlikleri nedeniyle hedef alan bu tür saldırılara  karşı koruması için Hindistan hükümetine gerekli adımları atma çağrısında  bulundu.

Pakistan BM'ye çağrıda bulunmuştu

Pakistan ve Hindistan arasında gerilim, 14 Şubat'ta Keşmir'de yaşanan  saldırıyla yeniden tırmanmıştı.

Hindistan kontrolündeki Keşmir'de düzenlenen saldırıda 44 Hint askeri  ölmüş, Hindistan saldırganların Pakistan tarafından desteklendiğini iddia  etmişti.

Pakistan ise bu iddiaları reddetmiş ve saldırıyı kınayan bir açıklama  yapmıştı.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmut Kureşi, Birleşmiş Milletler Genel  Sekreteri Antonio Guterres'e Hindistan'la yaşanan gerilimi düşürmesi için devreye  girmesini talep eden bir mektup yazdığını açıklamıştı.

ARY News televizyonunda katıldığı programda konuşan Kureşi, mektubunda  seçim döneminde olan Hindistan'ın Keşmir'de geçen hafta yaşanan saldırı üzerinden  ürettiği Pakistan karşıtı söylemlerinden duyduğu kaygıyı ilettiğini  bildirmişti.

(AA)

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü