• $9,5446
  • €11,1471
  • 551.638
  • 1522.04
24 Eylül 2021 Cuma 16:57 | Son Güncelleme:

Blinken: "ABD Körfez ülkeleriyle yakın çalışacak"

Blinken: "ABD Körfez ülkeleriyle yakın çalışacak"
AA

ABD'nin Dışişleri Bakanı Antony Blinken, New York'ta ABD-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Dışişleri Bakanları düzeyinde toplantı düzenledi. ABD, Kovid-19 salgını ve iklim krizi gibi çeşitli sorunlarla mücadelede, Körfez ülkeleriyle birlikte hareket edecek.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD'nin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve iklim krizi gibi çeşitli sorunlarla mücadelede, Körfez ülkeleriyle yakından çalışmaya devam edeceğini bildirdi.

AA'nın aktardığı habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı açıklamada, Bakan Blinken'ın, New York'ta ABD-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Dışişleri Bakanları düzeyinde toplantı düzenlediğini kaydetti.

Toplantıda Blinken, Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid Al-Zayani, KİK Genel Sekreteri Nayif el-Hacraf, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Thani, Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır el-Muhammed es-Sabah ve diğer yetkililerle bir araya geldi.

Blinken'in, ABD'nin barışçıl, güvenli ve müreffeh bir Orta Doğu'yu teşvik için bölge halkı ve hükümetleriyle paylaştığı menfaati vurguladığı ifade edilen açıklamada, ABD'nin Kovid-19 salgını ve iklim kriziyle mücadele gibi çeşitli sorunlarla mücadelede, Körfez ülkeleriyle yakından çalışmaya devam edeceğine işaret ettiği bildirildi.

Açıklamada, Blinken'in bölgesel güvenlik ve istikrarı, ikili ticaret ve yatırımı destekleyen uzun süredir devam eden ortaklığa güvenini ifade ettiği belirtildi.

  • Blinken
  • körfez ülkeleri
<p>Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde kamp  sırasında yaktıkları ateşle orman yangınına neden oldukları

7 Rus turist serbest bırakıldı

Kahramanmaraş'ın cips tarhanası Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da Cıdır Ovası'nda şehitler için dua etti

İnkaya kazıları Paleolitik dönem insanlarının göçlerine ışık tutacak