• $9,4887
  • €11,0565
  • 547.708
  • 1519.25
26 Mayıs 2021 Çarşamba 16:40 | Son Güncelleme:

Johnson'ın eski danışmanı her şeyi itiraf etti: "Kovulmalı"

Johnson'ın eski danışmanı her şeyi itiraf etti: "Kovulmalı"
AA

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın eski başdanışmanı Cummings, hükümetin koronavirüs politikasının halkı kaosa sürüklediğini dile getirdi. Johnson'ın koronavirüsten ziyade ekonomiyi ön plana aldığını belirten Cummings, Sağlık Bakanının halka söylediği yalanlar sebebiyle kovulması gerektiğini kaydetti. Öte yandan yerel basında 80 yaş üzeri kişiler için sarf ettiği sözler sert şekilde karşılanan Johnson "büyükanne katili" olarak nitelendirilmişti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın eski başdanışmanı Dominic Cummings, Johnson ve hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına geç tepki vermesi nedeniyle İngiliz halkını "feci şekilde başarısızlığa uğratmak"la suçladı.

AA'da yer alan habere göre; Cummings, Kovid-19 salgın sürecinin ilk aylarının nasıl ele alındığına ilişkin Parlamento Komitesi önünde ifade verdi.

Milletvekillerine o dönemle ilgili kanıtlar sunduğu konuşmasında Cummings, Johnson ve hükümetini salgınla mücadelede başarısız politikaları dolayısıyla eleştirdi.

"KORKU HİKAYESİ" OLARAK GÖRDÜ

Kovid-19 salgınına ilişkin ilk raporların gelmeye başladığı 2020'nin ilk aylarında, hükümetin elinden geleni yapmadığını öne süren Cummings, Johnson'ın, Kovid-19'u Şubat 2020'de "bir korku hikayesi" olarak gördüğünü ve domuz gribi ile karşılaştırdığını anlattı.

Cummings, "Başbakan bunu yeni domuz gribi olarak nitelendirdi. Kesinlikle öyle olmadığını söyledim." ifadelerini kullandı.

EKONOMİK ZARAR KONUSUNDA DAHA ENDİŞELİYDİ

Donimic Cummings, Johnson'ın, o dönem Kovid-19'un "büyük tehlike" olduğunu düşünmediği için ekonomik zarar konusunda çok daha endişeli olduğunu iddia etti.

Kovid-19 salgınında yakınlarını kaybedenlerden özür dileyen Cummings, "Halkın bize en çok ihtiyacı olduğu anda hükümet başarısız oldu. Gerçek şu ki kıdemli bakanlar, yetkililer, benim gibi danışmanlar, böyle bir krizde halkın hükümetinden beklediği standartların feci şekilde gerisinde kaldı." dedi.

"KOVULMALI"

Eski başdanışman, hükümette Şubat 2020'nin son haftasına kadar salgın hakkında "herhangi bir aciliyet duygusu" olmadığının altını çizerek, Sağlık Bakanı Mart Hancock'un, toplantılarda insanlara yalan söylemek dahil en az 15 ila 20 mevzudan ötürü kovulması gerektiğini söyledi.

Cummings, başdanışmanlık yaptığı dönemde daha güçlü eylemler önermediği için de pişmanlık duyduğunu dile getirdi.

"BÜYÜKANNE KATİLİ"

Öte yandan yerel basında çıkan haberlerde, Johnson'ın 80 yaş üzeri vatandaşlar için sarf ettiği skandal sözler geniş yankı uyandırdı. İddiaya göre, "Koronavirüs sadece 80 yaşın üstündekileri öldürüyor; ki ben 80 yaşından büyük olsam bunu umursamazdım, ekonomiyi umursardım." şeklinde konuşan Johnson, kendi seçmenleri de dahil olmak üzere "Büyükanne katili" olarak nitelendirildi.

<p>Navigasyonda araç yerine yaya yolunu açtı. Otomobili merdivende asılı kaldı.</p><p>İlginç olay, s

Navigasyon kazası!

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu