• $8,0713
  • €9,7089
  • 451.285
  • 1409.19
01 Nisan 2021 Perşembe 10:17 | Son Güncelleme:

Cebelitarık'ta nüfusun yüzde 90'ı aşılandı!

Cebelitarık'ta nüfusun yüzde 90'ı aşılandı!

Koronavirüsle mücadelede aşılama yarışında bir ülke daha tünelin sonuna yaklaştı. Cebelitarık, yetişkin nüfusun yüzde 90'ından fazlasını aşılayarak dünyadaki ilkler arasına girmeyi başardı. Ülkede açık alanda maske takma zorunluluğu kaldırılırken, hayat büyük ölçüde normale döndü.

Kuzey Afrika ve Avrupa'nın Akdeniz'e açılan kapısı olan ve bir İngiliz Denizaşırı Bölgesi olan Cebelitarık, yetişkin nüfusunun çoğunu aşılayan dünyadaki ilk yerlerden biri haline geldi.

NTV'de yer alan habere göre, yetişkin nüfusunun 90'ından fazlasını Pfizer/BioNtech aşısıyla aşılayan Cebelitarık, dünyanın büyük bir kısmı yenilenen kısıtlamalarla ve artan vakalarla mücadele ederken büyük ölçüde normal hayata döndü.

MASKE ZORUNLULUĞU KALKTI

İnsanların maske takmaları konusunda uyaran sokaklardaki tabelalar kaldırılırken, işyerlerinin gece 2'ye kadar açık kalmasına izin verildi.

Ülkenin Sağlık Bakanı Samantha Sacramento tarafından "Operasyon Özgürlüğü" olarak adlandırılan Cebelitarık'ın normalleşmeye giden yolculuğu mart ayının başında başladı. Geçen hafta sonu, devlat daireleri, toplu taşıma araçları ve mağazalar dışında maske takma zorunluluğu kaldırıldı.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE SONA ERECEK

Bununla birlikte, 33 bin nüfuslu Cebelitarık'ta yaşayan yetişkinlerin yüzde 90'ından fazlası ilk doz aşısını oldu,ve önümüzdeki günlerde aşı olmayı reddeden yüzde 3'lük bir kesim hariç ikinci doz aşı uygulamasının sona ermesi bekleniyor. Şimdiye kadar Covid-19 nedeniyle 4 bin 274 vaka ve 94 ölüm kaydeden 34 bin nüfuslu bölgede kısa süre içinde pandeminin sona ermesi umut ediliyor.

  • cebelitarık
  • normalleşme
  • pfizer/biontech aşısı
<p>Kamu çalışanlarıyla ilgili tedbirleri içeren Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete'de yayımland

Kamu çalışanlarına yönelik tedbirler neler?

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi