• $ 6,8679
  • € 7,778
  • 397.9
  • 114809
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
10 Haziran 2014 Salı 11:09 | Son Güncelleme:

Binlerce Musullu evini terkediyor

Musul'da 5 gündür aralıksız devam eden çatışmalar şiddetleniyor. Özellikle IŞİD'in Musul Havaalanı'nı, Irak-Suriye sınırdaki gümrük kapısını ve daha birçok önemli noktayı ele geçirmesinden dolayı kent halkı, çareyi çevre illere kaçmakta buluyor.

ÇATIŞMALAR BÖYLE KAYDEDİLDİ/TIKLA İZLE

Dün akşam geç saatlerde Erbil ile Duhok arasındaki Hazer güvenlik noktasına 2 kilometre mesafedeki Peşmerge güçlerine sığınan Musullular, aynı noktada bekletiliyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Bugün sabah saatlerinde gelenlerin sayısındaki artış sebebiyle güvenlik noktası geçişlere açılırken çatışmaların yol açtığı kaos nedeniyle halsiz düşen, baygınlık geçiren Musullulara bölge halkı su ve yiyecek dağıtıyor.

KAMP YAPILACAK

Burada güvenlik kontrolünden geçirilen aileler için kamp inşa edilecek. Erbil Valiliği ve Hebat Kaymakamlığı kamp yapımını gerçekleştirmek için fizibilite çalışmalarına başladı.

Hebat Kaymakamı Rızgar Mustafa yaptığı açıklamada, özellikle dün geceden beri çok yoğun bir insan göçüyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Mustafa, binlerce kişinin bir gün içerisinde Erbil'e sığınmak istemesi karşısında zor anlar yaşadıklarını, hazırlıksız yakalandıklarını belirtti.

Yaşanan bu göçün üstesinden gelmek için polis, peşmerge, idari ve sağlık personeliyle birlikte çalıştıklarını ifade eden Mustafa, "Erbil geçen sene Suriye'den gelen sığınmacılara hazırlıksız yakalanmıştı. Şimdi de Musul halkı, kentini terk etmek zorunda kaldı. An itibarıyla zorluklar yaşıyoruz ancak onlara sahip çıkmak için bütün imkanlarımızı kullanacağız. Musullu misafirler için bu bölgeye yakın bir yerde kamp yapım çalışmasına başlayacağız" diye konuştu.

MUSUL'DA ÖLÜM VAR KORKU VAR

Musullu Leyla Hasıl da kentlerinde çok büyük bir savaş yaşandığını, hükümetin kontrolü kaybettiğini söyledi.

İki gündür IŞİD'in çok sayıda yeri ele geçirdiğini ve yüzlerce insanı öldürdüğünü kaydeden Hasıl, "Biz de ölmemek için çareyi kaçmakta bulduk. Dün geceden beri buradayız. Musul'da ölüm var korku var. Çocuklarımıza birşey olmasın diye yuvamızı bırakıp kaçmak zorunda kaldık" şeklinde konuştu.

Hava sıcaklığının 40 derecede seyrettiğini ve yürüdüğü için halsiz düştüğünü belirten 60 yaşındaki Muhammet Yusuf ise Musul'da güvenlik güçlerinin kontrolünün bulunmadığını ve herkesin canını kurtarmak için kaçtığını ifade etti. Yusuf, "Kentimizi evlerimizi mahvettiler. Her tarafta bomba ve silah sesleri var. Çocuklarımı aldım, arkamıza bakmadan kaçtık" dedi.

DİĞER KENTLERE SIÇRAMA ENDİŞESİ

Irak'ın Musul kentinde ordu güçleriyle Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü arasındaki çatışmaların diğer kentlere sıçrama endişesi yaşanıyor. 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki kentlerde güvenlik güçleri alarmda bekletilirken Musul'un komşusu Kerkük'te ise bir karara imza atıldı. 

Kerkük Valiliği, kent merkeziyle bağlı ilçe ve nahiyelerde Musul'daki çatışmaların sıçrama ihtimalini gerekçe göstererek geceleri sokağa çıkma yasağı ilan etti. Karar, Valiliğe bağlı Yerel Yönetimler Güvenlik Komisyonu tarafından alındı. 

Buna göre vatandaşlar, süre belirtilmeden her gece 23.00 ile 04:00 arasında sokağa çıkamayacak. Bu kararın vatandaşların güvenliği için hayati önem taşıdığı belirtildi.  

Vali Necmettin Ömer Kerim'in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda ülke genelindeki son güvenlik durumundan ötürü Kerkük'te olası saldırıların önüne geçmek amacıyla böyle bir kararın alındığına dikkat çekildi.

Kerim, şehrin emniyeti için tüm güvenlik birimleri ve teşkilatlarının koordineli hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Vatandaşlarımızdan isteğimiz üzerilerine düşen görevlerini yerine getirmeleri ve güvenlik güçlerine yardımcı olmalıdırlar" dedi. 

28 TÜRK'Ü REHİN ALDI

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), İskenderun Limanı'ndan Musul'ın Geyara Termik Santrali'ne mazot taşıyan 28 Türk TIR şoförünü rehin aldı. 28 Türk şoföründen 18'inin santralde tutulduğu, 10'unun ise ellerinin bağlanarak iki araç ile başka yere götürüldüğü ileri sürüldü.

IŞİD'in Musul havalimanı ile kentin bazı bölgelerinde kontrolü ele geçirdiği yönünde bilgiler gelmişti. Ele geçirilen yerler arasında operasyon binası, valilik, emniyet müdürlüğü gibi idari binaların olduğu, bazı ailelerin kentten kaçmaya başladığı ve IŞİD militanlarıyle güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların sürdüğü iddia edilmişti.

MALİKİ ACİL YARDIM İSTEDİ

Irak Başbakanı Nuri El Maliki ülkede artan şiddet olaylarının ardından acil yardım talebinde bulundu.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, artan şiddetin önüne geçilebilmesi için Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Arap Birliği'nden acil yardım istedi.

Bugün sabah saatlerinde Musul kentinin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının kontrolüne belirtilmişti.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, terör örgütü IŞİD militanları, daha önce bazı noktalarında kontrolü ele geçirdikleri Musul'da sabahın erken saatlerinde de güneydeki polis merkezi ve askeri operasyonlar binasına girdi.

Irak'ta birkaç haftadır belirginleşen IŞİD terörü, ülkede aylardır devam ediyor. Çatışmaların yaşandığı başkent Bağdat çevresinde sadece bir ayda 900 kişi hayatını kaybetti.

RABİ BELDESİNİN KONTROLÜNÜ ELE GEÇİRDİ

Suriye'nin Haseke kentine bağlı Rabi (Ya'rubiye) beldesinin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının kontrolüne geçtiği bildirildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) tarafından yapılan açıklamada, bölgede Demokratik Birlik Partisi (PYD) güçleriyle çatışan terör örgütü IŞİD mensuplarının, Haseke kentine bağlı, Irak sınırındaki Rabi beldesinin kontrolünü tamamen ele geçirdiği belirtildi.

Açıklama, Halep'in doğusunda yer alan Tel Şiar, Tel Batal ve Tel Ciycan gibi köylerde de IŞİD ile Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı birlikler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı kaydedildi.

İKİ KÖYÜ ELE GEÇİRDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Irak'ta terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının, Salahaddin ilinin Şarkat beldesindeki iki köyü ele geçirdiği iddia edildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, terör örgütü IŞİD militanları, Ninova vilayeti sınırındaki Şarkat'ın Kenusu'l Ulya ve Kenusu's Sufla köylerini ele geçirdi.  

Daha önce de Musul kentini ele geçirdiği öne sürülen IŞİD ile ordu birlikleri arasındaki çatışmaların, kentteki Heycel, Sediretu's Sufla ve Sediretu'l Ulya köylerinde devam ettiği belirtildi. 

Öte yandan Peşmerge güçlerinin Musul'un kuzeyine ve doğusuna takviye gönderdiği bildirildi

AA muhabirine konuşan Ninova Vali Yardımcısı Hasan el-Allaf, "askeri operasyonları desteklemek için Peşmergelerden oluşturulan grupların Musul'a ulaştığını ancak Ninova Operasyonlar Komutanlığı'nın Peşmerge güçlerinin operasyonlara katılmasını onaylamadığını" söyledi.

Allaf, Irak ordusunun Peşmerge'nin kente girmesine izin vermemesi nedeniyle, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) Musul'daki merkezlerinin boşaltıldığını kaydetti. 

PEŞMERGE GÜÇLERİNİ SINIRA SEVK EDİYOR

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Musul'da kontrolü ele geçirdiği iddiası üzerine Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) peşmerge güçlerini sınır bölgelerine sevk etmeye başladı. 

Musul'da yaşayan Kürtlerin iki gündür ısrarlı talebi üzerine hazır bekletilen peşmerge güçlerinin araçlarla Musul-Erbil kent sınırına hareket ettikleri belirtildi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Halgurd Hikmet, Musul'da yaşayan Kürtleri korumak amacıyla peşmergelerin teyakkuzda beklediğini ancak şimdiye kadar herhangi bir operasyona başlamadıklarını söyledi. 

Şu an IŞİD ile yaşanan çatışmaların Kürtlerin yaşadığı bölgelere sıçramadığını kaydeden Hikmet, "Musul, kent sınırlarındaki peşmerge güçleri her zaman ki gibi hazırlar. Eğer çatışmalar o bölgelere sıçrarsa peşmerge elinden geleni yapacaktır. Musul'a yakın sınır bölgelerimize tedbir amacıyla peşmerge sevkiyatına başladık. Ancak şu an kadar peşmerge ile IŞİD arasında herhangi bir çatışma yaşanmadı" ifadelerini kullandı. 

Bu arada emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre IŞİD militanları, sabahın erken saatlerinde Musul'un güneyindeki polis merkezi ve askeri karakollara saldırıda bulundu, çatışmalar sürüyor.

 

 

Eriyen asfalta ayakları yapışan yavru köpek böyle kurtarıldı

Eriyen asfalta ayakları yapışan yavru köpek böyle kurtarıldı

Limonu tuzlayıp başucuna koymanın faydalarına şaşır

Limonu tuzlayıp başucuna koymanın faydalarına şaşıracaksınız!

40 derece sıcaklıkta hazırlanıyor! Türkiye ve dünyadan yo&

40 derece sıcaklıkta hazırlanıyor! Türkiye ve dünyadan yoğun talep var

Ece Erken'e Benan Mahmutyazıcıoğlu'ndan şok üstüne ş

Ece Erken'e Benan Mahmutyazıcıoğlu'ndan şok üstüne şok! İki ayrı dava açtı