• $7,1685
  • €8,7302
  • 414.042
  • 1483.02
18 Şubat 2021 Perşembe 11:25 | Son Güncelleme:

Bill Gates'ten küresel ısınmaya karşı yapay et önerisi: Tadına zamanla alışabiliriz

Bill Gates'ten küresel ısınmaya karşı yapay et önerisi: Tadına zamanla alışabiliriz

Microsoft'un kurucusu ve dünyanın en zengin isimlerinden Bill Gates küresel iklime ısınmanın önüne geçebilmek için, "Zenginler yapay et tüketsin" önerisinde bulundu.

Son dönemde koronavirüs aşısı çalışmalarıyla gündeme gelen Microsoft'un kurucusu Bill Gates şimdi de iklim değişikliğine yönelik, zengin ülkelerin hayvanların yetiştiriciliğini bırakıp yapay et tüketimine geçmesi gerektiğini açıkladı

Sabah'ta yer alan habere göre geçtiğimi günlerde, 'İklim Felaketi Nasıl Önlenir' adlı yeni kitabının tanıtımı çerçevesinde iklim kriziyle koronavirüs salgınını kıyaslayan ve iklim değişikiliğinin dünya için koronavirüsten çok daha büyük bir tehlike olduğunu vurgulayan Gates, şimdi de gıdanın geleceğine dair yaptığı açıklamalarıyla gündeme geldi.

Dijital platformda kazandığı para ile tarım arazisine yatırım yapan ve satın aldığı 242 bin dönümlük arazi ile ABD'nin en fazla tarım arazisine sahip olan Gates'in bu hamleleri, uzun süredir tarım sektörünün, teknoloji sektörünün önüne geçtiği tartışmalarını da beraberinde getiriyordu.

"ZENGİN ÜLKELER YAPAY ET TÜKETSİN"

Tarımsal üretimlere ilişkin Technology Review sitesine konuşan Gates, insanlık için gıdanın geleceğine dair verdiği demeçte yapay etin önemine vurgu yaptı. Et tüketimi için yetiştirilen ineklerin çıkardığı gazların, küresel ısınmadaki payının çok büyük olduğunu söyleyen Gates, zengin ülkelerin bu hayvanların yetiştiriciliğini bırakıp yapay et tüketimine geçmesi gerektiğini açıkladı.

Gerçek et yerine laboratuvar koşullarında üretilen hayvan hücrelerinden yapılacak etin tüketilmesi çağrısı yapan ve böylelikle metan gazı salınımını ciddi ölçüde artıran hayvan yetiştiriciliğine gerek kalmayacağını vurgulayan Gates, et talebi artışının sürdürülebilir olmadığını belirtti.

"TADINA ZAMANLA ALIŞABİLİRİZ"

"En fakir 80 ülkenin yapay et tüketebileceğini zannetmiyorum. Tüm zengin ülkelerin tamamen yapay et tüketimine geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Tadının farklı olmasına zamanla alışılabilir. Ayrıca zamanla tadının iyileştirileceği iddiaları var." ifadelerini kullanan Gates'in bu açıklamaları oldukça ilgi çekti.

Gates daha önce yaptığı açıklamalarda "Bir gün ineklerin bağırsak hareketleri hakkında konuşacağım hiç aklıma gelmezdi. İnekler, bakterilerin metan gazı biriktirmesine neden oluyor ve sıra dışı mideleri var" sözlerini kullanmıştı.

<h3><strong>FENERBAHÇE'DE EROL  BULUT SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİYOR</strong></h3><p>Sarı-lacivertlile

Haftanın Futbol Başlıkları... Erol Bulut görevden alınacak mı?

Bitlis'te metrelerce yükseklikteki karla zorlu mücadele böyle görüntülendi

Karlı ve sisli hava Yıldız Göleti'ne estetik kattı

Kars'ın asırlık abideleri minyatüre dönüştü