• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
26 Şubat 2021 Cuma 07:24 | Son Güncelleme:

ABD'den Suriye'ye hava saldırısı: Suriye'deki İran destekli gruplar vuruldu

AA

ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatı ile Suriye'deki İran destekli gruplara hava saldırısı düzenlendi.

ABD ordusu, Suriye'de Irak saldırılarıyla ilişkili olduğu gerekçesi ile İran destekli gruplara ait bir hedefe saldırı düzenledi.

AA'nın haberine göre, Bağdat ve Erbil'deki roketli saldırılarla ilişkili olduğu düşünülen ve İran'ın desteklediği Suriye'deki bir gruba ait hedefe saldırı düzenlediklerini teyit etti.

Yetkili, saldırıya ilişkin detay vermezken, Amerikan medyasında yer alan haberlerde ABD Başkanı Joe Biden'ın saldırıya onay verdiği ve bunun tek bir hava saldırısı olduğu iddia edildi.

İRAN DESTEKLİ GRUPLARA AİT TESİSLER VURULDU

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, "Başkan Joe Biden'ın talimatı üzerine ABD kuvvetleri doğu Suriye'de İran destekli silahlı gruplarca kullanılan bir yapıya hava saldırısı düzenledi." açıklamasında bulundu.

Bu saldırının son zamanlarda Irak'ta düzenlenen roketli saldırılara karşılık olduğunu belirten Kirby, "Özellikle de bu saldırı Ketaib Hizbullah ve Ketaib Seyyid el Şüheda dahil İran destekli grupların sınır kontrol noktasında bulunan birçok tesisini yok etti." ifadelerini kullandı.

Saldırının DEAŞ karşıtı koalisyon ülkeleri ile danışılarak yapıldığını anlatan Kirby, bunun Irak ve Suriye'deki genel durumu tırmandırmamak için orantılı bir şekilde icra edildiğini kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Ocak ayında ABD ordusuna ait Victoria Askeri Üssü'nün yakınlarında bulunan Bağdat Uluslararası Havalimanı'na üç adet füze atılmış, saldırıda ölen veya yaralanan olmadığı bildirilmişti.

Geçen hafta ise Irak'ın Erbil kentinde ABD askeri üssünün de bulunduğu havalimanına füze saldırısı düzenlenmişti.

Erbil'deki saldırıda 1 sivil müteahhit yaşamını yitirirken, 5 sözleşmeli personel ile 1 ABD askeri yaralanmıştı. Saldırıda, 4'ü Amerikan askerlerinin kaldığı yerleşkeye olmak üzere toplam 14 roket fırlatıldığı ortaya çıkmıştı.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü