• $7,2272
  • €8,8429
  • 413.773
  • 1484.55
21 Ocak 2021 Perşembe 07:14 | Son Güncelleme:

Biden, Trump'ın kararlarını tersine çevirdi! 17 kararname imzalandı

Biden, Trump'ın kararlarını tersine çevirdi! 17 kararname imzalandı
AA

ABD Başkanı Joe Biden, görevinin ilk gününde Donald Trump'ın kararlarını tersine çevirmeye yönelik 17 kararnameye imza attı.

ABD Başkanı Joe Biden, görevinin ilk gününden Trump döneminde sıkça tartışılan politikaları geri çevirmeye yönelik kararnamelerini imzaladı.

AA'nın haberine göre ABD Başkanı Biden, ilk olarak, federal bina ve yerleşkelerde COVID-19 nedeniyle maske takılmasını zorunlu kılan bir karara imza attı.

PARİS İKLİM ANLAŞMASI'NA DAHİL OLUNDU, DSÖ'YE GERİ DÖNÜLDÜ

İklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikleri arasına alan Biden, küresel ısınmayı inkar eden Trump'ın çekildiği Paris İklim Anlaşması'na yeniden dahil olmaya yönelik başkanlık kararnamesini imzaladı.

Ayrıca Biden, Trump'ın COVID-19 salgınından sonra ayrıldığı Dünya Sağlık Örgütü'ne geri dönülmesine yönelik de bir kararnameyi imzaladı.

MÜSLÜMAN ÜLKELERE SEYAHAT YASAĞI KALKTI

Biden, Donald Trump'ın göreve başladıktan yaklaşık 1 hafta sonra imzaladığı kararname ile başlattığı bazı Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağını da kaldırdı.

Ayrıca Biden, Trump döneminin en tartışmalı kararlarından biri olan Meksika sınırına örülen duvara sağlanan fonların kesilmesine yönelik de bir kararname imzaladı.

PETROL BORU HATTI PROJESİNİN İPTALİNE YÖNELİK KARARNAME

Biden, Obama'nın 7 yıl değerlendirdikten sonra çevresel nedenlerle Kasım 2015'te reddettiği ancak Donald Trump'ın onayladığı Keystone XL petrol boru hattı projesinin iptaline yönelik kararnameye de imza attı.

Kanada petrolünü, ABD'nin Meksika Körfezi'ndeki rafinerilerine taşıyacak 2 bin 735 kilometrelik petrol boru hattı projesinin günde yaklaşık 800 bin varil petrol aktarımı yapacağı öngörülüyordu.

Biden, Beyaz Saray'daki ilk gününde toplamda 17 ayrı kararnameye imza atmış oldu.

Biden, Oval Ofis’te gazetecilere yaptığı açıklamada, Donald Trump’ın kendisine "çok cömert" bir mektup bıraktığını ancak mektubun içeriğini paylaşmayacağını aktardı.


Haberin Özeti

ABD Başkanı Joe Biden, görevinin ilk gününde Donald Trump'ın kararlarını tersine çevirmeye yönelik 17 kararnameye imza attı.

DETAY
• Paris İklim Anlaşması'na dahil olundu, Dünya Sağlık Örgütü'ne geri dönüldü.
• Müslüman ülkelerden gelecek yolcuların seyahat kısıtlaması kaldırıldı.
• Meksika sınırına örülen duvara sağlanan fon kesildi.
<p><span>Gaziantep'in meşhur lezzeti küşleme kebabı hem görünümü hem de tadıyla görenlerin iştahını

Gaziantep'in meşhur küşleme kebabı tarifi

2 bin 225 rakımdaki çığ tatbikatı nefes kesti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan'da

Ekvador'da, hapishanede çıkan isyanda ölen mahkumların sayısı 75'e yükseldi