• $8,3277
  • €9,7249
  • 502.009
  • 1113.13
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
17 Ekim 2020 Cumartesi 07:29 | Son Güncelleme:

Beyaz Saray'dan Uygur Türkleri açıklaması: Sincan'da olanlar soykırıma yakın bir şey

Beyaz Saray'dan Uygur Türkleri açıklaması: Sincan'da olanlar soykırıma yakın bir şey
AA

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien, Çin'in Uygur Türklerine yönelik politikasına ilişkin, "Bugün Sincan'da yaşananlar soykırım değilse bile ona yakın bir şey." dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, Çin'in Uygur Türklerine yönelik politikasını değerlendirdi. Sincan'da yaşananlara tepki gösteren O'Brien, "Bugün Sincan'da yaşananlar soykırım değilse bile ona yakın bir şey." ifadelerini kullandı.

AA'da yer alan habere göre, Çin'in Sincan bölgesindeki kadınların saçlarını zorla kazıttığını ve saçlarını ABD'ye gönderdiğine de değinen O'Brien, "Çinliler, kelimenin tam anlamıyla Sincanlı kadınların saçlarını kazıyor ve onları saç ürünü olarak ABD'ye gönderiyor." ifadesini kullandı.

Haziran ayında ABD Sınır ve Gümrük Muhafaza Birimi, Çin'in Sincan bölgesinden yola çıktığı belirtilen gemiye el koymuş ve gemide insan saçından yapılmış çok sayıda ürün ele geçirmişti.

Çin'de son yıllarda Uygur Türklerinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 'eğitim merkezi' adı altında faaliyet gösteren kamplar ile Uygurların kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken Çin, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve gazeteci tarafından kısmen görülmesine izin verdi.

Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise geri çeviriyor.

<p>Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam'ı hedef alan sözleri ve Hz. Muhammed'e yönelik haka

Halk TV, İslam'ı hedef alan Fransa'yı savundu: Erdoğan Macron'a karşı gelmemeli

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Brokolinin faydaları saymakla bitmiyor! Brokoliyi nasıl tüketirsek daha sağlıklı olur?

En garip güvenlik yöntemleri