• $7,6604
  • €8,9115
  • 458.493
  • 1124.17
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
30 Haziran 2020 Salı 09:55 | Son Güncelleme:

Belçika Kralı Philippe, ülkesinin sömürgeci geçmişinden utandığını Kongo'ya mektupla söyledi

AA

Belçika Kralı Philippe, ülkesinin geçmişte yaşattığı sömürgecilikten dolayı Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi'ye, derin üzüntü duyduğunu bildiren mektup gönderdi.

Belçika'nın en çok okunan ve Fransızca yayın yapan Le Soir gazetesindeki habere göre Kral Philippe'i harekete geçiren KDC'nin bağımsızlığının 60'ıncı yılı oldu. Kral Philippe, Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi'ye mektup yolladı.

Mektubunda geçmişi konuşmanın önemine dikkat çeken Kral Philippe, bu sayede ikili ilişkilerin daha geliştirilebileceğini vurguladı.

Mektupta "Geçmişte ortak hafızamızda hala yer eden bazı şiddet olayları ile birlikte zulme tanıklık edildi." ifadelerini kullanan Kral Philippe, acı dolu geçen dönemleri hatırlattı.

Kral Philippe, "Geçmişte yaşanan acılar için derin üzüntümü ifade etmek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Irkçılığın her türlüsü ile mücadele edeceğini belirten Kral, bu bağlamda Belçika Parlamentosunun sömürgeci geçmişe ilişkin araştırma yapılmasına dair başlattığı çalışmalara da destek verdiğini açıkladı.

BUNU YAPAN İLK KRAL OLDU

Kral Philippe mektubunda özür dilemese de Belçika Kraliyet ailesinden ülkenin Kongo'daki sömürgeci geçmişine ilişkin açıklama yapan ilk Kral oldu.

KRAL 2. LEOPOLD'UN BİTMEYEN KONGO YAĞMALAMASI

ABD'de siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Belçika'da da yoğun protestolar gerçekleşmişti.

Vatandaşlar, Belçika'nın Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki sömürgeci geçmişinin simgesi olan Kral 2. Leopold'un büst ve heykellerini hedef almaya başlamış, Kral'ı anımsatan sokak isimleri, otobüs durakları ve heykellerin kaldırılması için kampanya başlatmıştı.

Kral 2. Leopold, kendi mülkü ilan ettiği Kongo'yu yıllarca yağmalamış, milyonlarca kişinin ölümüne neden olmuş, cani uygulamalarıyla zaman içinde "Kongo Kasabı" olarak anılmıştı.

Kongo, Belçika’dan bağımsızlığını 1960’ta kazanarak, Kongo Demokratik Cumhuriyeti oldu.

Gram altın 390'ı gördü, yükseliş devam edecek mi?

MSB paylaştı! Terör örgütüne çok sayıda mühimmat ele geçirildi

Zehir tüccarı "suçumu söyleyin" dedi!

Bakan Soylu: "Bataklık operasyonu 9 ülke işbirliği ile düzenlendi"

<p>Yenilenen mekanların, sürpriz karakterlerin ve görkemli meydan savaşı sahnesinden göz alıcı anlar

Kuruluş Osman yeni sezon 2. fragmanı yayınlandı!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Harun Tan, oğlu Pars'ın doğum gününde mezarını ziyaret etti

Erozyonla ortaya çıkan 'Şeytan Şehri Kayalıkları', görenleri kendine hayran bırakıyor