• $13,7224
  • €15,4516
  • 786.176
  • 1969.73
25 Haziran 2021 Cuma 13:11 | Son Güncelleme:

Belarus, Batı'ya kafa tuttu: Yaptırımlara karşılık vereceğiz

Belarus, Batı'ya kafa tuttu: Yaptırımlara karşılık vereceğiz
AA

Avrupa Birliği, ABD, İngiltere ve Kanada tarafından alınan yaptırım kararlarına tepki gösteren Belarus, karşı önlemlerin devreye sokulacağını belirtti.

Belarus Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB), ABD, İngiltere ve Kanada tarafından alınan yaptırım kararlarına yönelik karşı önlemlerin kademeli olarak gelecek haftalarda devreye sokulacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AB, ABD, İngiltere ve Kanada tarafından Belarus işletmelerine, çalışan işçilerine, iş insanlarına, gazetecilere ve milletvekillerine yönelik ortak yaptırımlar "Belarus halkını kademeli olarak boğmaya yönelik girişim" olarak nitelendirildi.

Açıklamada, "Görünüşte ifade özgürlüğünü desteklemek için konuşan AB dünyanın Avrupa merkezli resmine uymayan her şeyi yakıyor. Belki de onların demokrasisinin özü budur." ifadeleri kullanıldı.

Batı ülkelerinin artık bu tür eylemler için herhangi bir uluslararası yasal gerekçe veya açıklama aramaz hale geldiği kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Çünkü böyle bir şey onlar için yok. Sadece bir amaç var: Belarus halkının gerçek çıkarlarına dayalı bağımsız bir iç ve dış politika izleyen egemen bir devleti parçalamak."

Avrupalı siyasetçilerin kendi halkından bile destek görmezken Belaruslu siyasetçilere ders vermeye çalıştığı belirtilen açıklamada, bütün bu yapılanlara Belarus'un sessiz kalmayacağı bildirildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Gelecek haftalarda birçok defa açıkladığımız karşı önlemler kademeli olarak devreye sokulacak. Avrupalı politikacıların Belarus ile konuşulacak dilin baskı ve yaptırımlar olmadığını anlamalarının zamanı geldi."

- BATI'NIN BELARUS'A YÖNELİK YAPTIRIM KARARLARI

AB dün "ciddi insan hakları ihlalleri" gerekçesiyle Belarus'ta 78 kişi ve 8 kuruluşa, buna ek olarak 23 Mayıs'ta Atina-Vilnius seferini yapan Ryanair yolcu uçağının bomba ihbarı üzerine Belarus'un başkenti Minsk'e indirilmesi ve uçaktaki Belarus vatandaşı muhalif Roman Protaseviç'in gözaltına alınması nedeniyle 7 kişi ve 1 kuruluşa yaptırım kararı almıştı.

Listeye alınan kuruluşlar arasında, dünyanın en büyük kamyon üreticilerinden, devlete ait BELAZ, otomobil üreticisi MAZ ile Belarus'tan petrol ürünleri ihraç yetkisine sahip tek özel şirket NNK bulunuyor.

Ayrıca dördüncü bir yaptırım paketi olarak, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'ya yakın olduğu bilinen bazı iş insanları ve üst düzey bürokratlar da listeye alınmıştı.

Yeni yaptırımlarla AB'nin Belarus'ta kısıtlayıcı tedbir uyguladığı kişi sayısı 166'ya, kuruluş sayısı da 15'e çıkmıştı.

ABD, Kanada ve İngiltere de AB'ninkine benzer gerekçelerle Belaruslu yöneticilere ve kuruluşlara yönelik ortak yaptırım kararı almıştı.

  • Belarus AB krizi
  • Belarus Dışişleri Bakanlığı
  • Batıdan Belarus son dakika
Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!
Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Arazilerin yeni "gözü": Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... 'Yeni süper malzeme' Borofen Türkiye'de üretiliyor
Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... 'Yeni süper malzeme' Borofen Türkiye'de üretiliyor

Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... "Yeni süper malzeme" Borofen Türkiye'de üretiliyor

Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu
Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu

Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu

<p>Peki, Ümraniye Belediyesi'nin yeni projeleri neler olacak?  3. Ümraniye Kitap Fuarı için çalışmal

2. Ümraniye Kitap Fuarı yoğun ilgi gördü…

İnek sağarak güçlendirdiği bileğiyle dünya üçüncüsü oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Al Sani'nin görüşmesinin ardından 15 anlaşma imzalandı

Dünya hakkında ilk kez duyacağınız şaşırtıcı bilgiler