• $7,4623
  • €9,0251
  • 439.149
  • 1524.49
14 Ocak 2021 Perşembe 03:30 | Son Güncelleme:

Başkomutanımız Joe Biden

Başkomutanımız Joe Biden

ABD Genelkurmay Başkanlığı genelge yayınlayıp, Biden'ın 20 Ocak'ta ABD ordusunun 46'ıncı başkomutanı olacağını açıkladı. Genelgede, “Kongre baskını anayasal düzene saldırıdır” denildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve altı kuvvet komutanının imzasını taşıyan genelgede, “6 Ocak 2021’de Washington’da yaşanan isyan, doğrudan ABD Kongresine, Kongre binasına ve bizim anayasa sürecimize saldırıdır” ifadelerine yer verildi. ABD ordusunun içeride ve dışarıdaki tüm düşmanlara karşı ABD anayasasını korumaya bağlı kalacağı vurgulanan genelgede “20 Ocak 2021’de anayasa gereğince eyalet ve mahkemelerin teyit ettiği ve Kongrenin onayladığı üzere seçilmiş Başkan Biden göreve gelecek ve bizim 46’ncı Başkomutanımız olacaktır” denildi. Ayrıca genelgenin, iktidar değişimini sırasında yaşanabilecek şiddet olaylarına karşı ABD ordusunun pozisyonunu ortaya koyma amacı taşıdığı ifade edildi.

PENTAGON’DAN MUHTIRA GİBİ AÇIKLAMA

YENİ AZİL DAVASI RESMEN BAŞLADI

Temsilciler Meclisi, Başkan Yardımcısı Pence’in anayasanın 25. maddesini kullanarak Trump’ı görevden alması için yetkisini kullanmasını talep etti. Pence’den ‘hayır’ cevabını alan Meclis, Trump’ın ikinci kez azille yargılanması için oturumu başlattı.

24 Ocak’a kadar Washington’da OHAL ilan edilmesinin ardından ağır silahlı Ulusal Muhafızlar, dün Kongre’de yerde dinlenirken görüntülendi. 

<p>Peki, Ankara  kulislerinde neler yaşanıyor? CHP’de neler yaşanıyor? Millet İttifakı dağılıy

Siyasette neler konuşuluyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sokak kedilerinin de artık bir kasabası var

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Şuşa ziyaretinden kareler