• $13,4403
  • €15,208
  • 794.371
  • 1953.24
9 Kasım 2021 Salı 07:30 | Son Güncelleme:

Bakü'de zafer gururu! Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev: Şanlı tarihimizde parlak bir sayfa

Karabağ zaferi 1 yaşında. Azerbaycan'ın Ermeni işgalinden kurtardığı Karabağ'da zaferin 1. yılı törenlerle kutlandı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Herhangi bir güç bizi hor görmeye kalksa, herhangi bir intikam eğilimine kalkışsa yumruğumuzu görecektir” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ zaferinin 1. yılı dolayısıyla Şuşa'da düzenlenen törende konuştu. Azerbaycan halkının tüm uluslararası baskı ve tehditlere rağmen yumruk gibi kenetlenerek tarihi topraklarını işgalden kurtardığını belirten Aliyev, "Artık bu topraklarda bu toprak ve gök için yabancı olan şarkılar seslenmeyecek. Bundan sonra tarihte olduğu gibi bu topraklara Azerbaycan dili hakim olacaktır. Şuşa Camisi'nde ezan sesi, Cıdır Ovası'nda muğam sesi, Vagif'in türbesi önünde şiirler duyuluyor" dedi.

Aliyev, Karabağ zaferinin 1. yılında, Şuşa'da, Cıdır Ovası'nda düzenlenen törene katıldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Mihriban Aliyeva, Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Şuşa'nın kurtarılmasında rol alan askerlerin katıldığı törende Türkiye'den Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yer aldı. Tören, Azerbaycan milli marşının okunması ve şehitler için yapılan saygı duruşuyla başladı.

TOPRAĞI KURTARDIK

Düşmanı kendi topraklarından kovarak tarihi misyonlarını yerine getirdiklerini vurgulayan Aliyev, "2. Karabağ Savaşı, şanlı tarihimizde parlak bir sayfadır. Azerbaycan halkı tüm gücünü seferber etmiş ve bu şanlı görevi yerine getirmiştir. Ermenistan küstahça bizi yeni bir işgalle tehdit ediyordu. Buna tahammül edemezdik. Yüzlerce, on binlerce genç Azerbaycanlı, asker ve subay düşmana yerini gösterdi. Düşmanımız sonsuza kadar mağlup bir millet ve devletin damgasıyla yaşayacak" dedi.

HAKLI DAVADA YANINIZDAYIZ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesini kabul etti. Akar, iki ülke arasındaki işbirliğinin "Tek millet, iki devlet" anlayışıyla artarak devam edeceğini, Türkiye'nin, haklı davasında Azerbaycan'ın yanında olacağını yineledi.

ŞEHİTLERE RAHMET, GAZİLERE ŞÜKRAN

Başkan Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Karabağ Zaferi'nin 1. yılını kutladı. Başkan Erdoğan, "Azerbaycan'ın Zafer Bayramı'nı, Karabağ topraklarının hürriyetine kavuştuğunu müjdeleyen bu şanlı günü en içten dileklerimle tebrik ediyorum. Vatan için gözlerini kırpmadan mücadele eden, şehit düşen kahramanlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimizi şükranla anıyorum" ifadelerini kullandı.

BAYKAR'DAN KARABAĞ PAYLAŞIMI: EGE'DEN HAZAR'A BEŞİKTEN MEZARA

Türkiye'nin ilk milli ve özgün İHA, SİHA ve TİHA'larını yapan Baykar, Twitter'dan, Azerbaycan'ın Zafer Günü'nü kutladı. Paylaşımda, "Ege'den Hazar'a kadar, beşikten mezara kadar Azerbaycan, Türkiye. Tarihin yazdığı destan, iki bedende bir can Türkiye, Azerbaycan" ifadelerine yer verildi.

İLELEBET DAYANIŞMA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Azerbaycan'ın Zafer Günü'nü tebrik etti. Oktay, "Kardeş Azerbaycan'ın Zafer Günü kutlu olsun. Aziz şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun" ifadelerini kullandı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, "Can Azerbaycan'ın ayrılmaz parçası Karabağ bayrağına böyle bir günde kavuştu. Can Azerbaycan'ın Zafer Günü kutlu olsun" dedi. Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Azerbaycan'ın sevinç ve gururunu paylaştığını ve iki ülke dayanışmasının ilelebet devam edeceğini vurgulayarak Azerbaycan'ın Zafer Günü'nü kutladı.

AZERBAYCAN VE TÜRK BAYRAKLARIYLA YÜRÜDÜLER

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Karabağ zaferinin 1. yılı dolayısıyla yürüyüş düzenlendi. "Zafer Günü" kutlamaları kapsamında Bakü'nün Azneft Meydanı'ndan başlayan yürüyüşe, askeri lise öğrencileri, Sınır Hizmetleri Komutanlığı'na bağlı süvari birlikleri, Karabağ Savaşı gazileri ve vatandaşlar katıldı. Vatandaşlar, ellerinde Azerbaycan ve Türk bayraklarıyla "Karabağ Azerbaycan'dır" sloganı atarak ve marşlar söyleyerek yürüyüşe eşlik etti.

FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ AZERBAYCAN RENKLERİNE BÜRÜNDÜ

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Karabağ Zaferi'nin 1. yıldönümü sebebiyle Azerbaycan bayrağı renkleriyle ışıklandırıldı.

  • azerbaycan cumhurbaşkanı ilham aliyev
  • karabağ zaferi
  • milli savunma bakanı hulusi akar
  • azerbaycan
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı
Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi
Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Yılan zehrinin insan kanına etkisi! Gözlerinize inanamayacaksınız...

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!