• $13,5513
  • €15,1222
  • 777.583
  • 1983.18
20 Aralık 2021 Pazartesi 12:42 | Son Güncelleme:

Bakan Çavuşoğlu'ndan Turkovac açıklaması... Malezyalı mevkidaşıyla ortak basın toplantısında konuştu

Bakan Çavuşoğlu'ndan Turkovac açıklaması... Malezyalı mevkidaşıyla ortak basın toplantısında konuştu
AA

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Malezyalı mevkidaşı Seyfeddin ile ortak basın toplantısında konuştu. Bakan Çavuşoğlu, Turkovac'ın kullanılmaya başlandığı zaman paylaşmaktan memnuniyet duyulacağını belirtti.

Malezya Dışişleri Bakanı Seyfeddin Abdullah, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İslam ümmeti içerisindeki liderliğini çok yakinen takip ediyoruz. Türkiye bu anlamda gerçekten bir nevi liderlik üstleniyor ve ümmet aslında bence birlikte çalışmalı, yakın bir iş birliği içinde olmalı." dedi.

Seyfeddin ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'da yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu ile oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Seyfeddin, ekonomik iş birliği, iki ülke arasındaki ticaretin artırılması ve serbest ticaret anlaşmasının hızlı bir şekilde tamamlanıp imzalanması gibi birçok konuyu ele aldıklarını ifade etti.

Türkiye'de Malezyalı firmaların, Malezya'da da Türk firmalarının yatırımlarının artmasını istediklerini dile getiren Seyfeddin, "Savunma sanayinde görev yapan Türk firmaları özellikle bizim birçok ihale sürecimize katıldılar, bunların bir kısmı bu ihaleleri kazanan firmalar. Bazı ihaleler halen değerlendirme aşamasında. Ancak tabii ki burada ihaleler şeffaf, açık bir biçimde gerçekleştiriliyor. Yine de bir Türk firmasının bu ihalelere katılıyor olması nihayetinde değerlendirmeler için pozitif sonuçları getirecektir." diye konuştu.

Seyfeddin, Malezya'nın Türkiye'ye kardeş ülke gözüyle baktığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İslam ümmeti içindeki liderliğini çok yakinen takip ediyoruz. Türkiye bu anlamda gerçekten bir nevi liderlik üstleniyor ve ümmet aslında bence birlikte çalışmalı, yakın bir iş birliği içinde olmalı. Tabii ki İslam İşbirliği Teşkilatı gibi resmi platformlar var. Türkiye bu platformlarda çok büyük rol oynuyor ama aynı zamanda biz de Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ve Türk hükümetinden bazı konularda liderlik de bekliyoruz. Özellikle ümmeti ilgilendiren konularda. Örneğin Afganistan ve Filistin gibi konularda liderliğinizi bekliyoruz. "

"Türk ve Malezya STK'leri Afganistan konusunda yakın iş birliği içinde"

Seyfeddin, toplantının soru cevap kısmında yaptığı açıklamada, Türkiye ve Malezya'nın ticari ilişkileri geliştirmek konusunda hemfikir olduklarını söyledi.

İki ülke firmalarının yaptığı yatırımlar, ortaklıklar ile üçüncü ülkelerdeki projelere yönelik iş birliğinin geliştirilmesi konusunda anlayış birliği olduğunu kaydeden Seyfeddin, Türk savunma sanayii firmalarının Malezya'daki ihalelere katılması konusuna da değindi. Seyfeddin, "Malezya'da açık ve şeffaf bir ihale süreci yürütülüyor. Hiçbir şekilde bu süreçlerde değişiklik yapılmıyor ancak Türk firmalarının bu konudaki deneyimlerini de göz önünde bulundurduğumuzda bütün bu süreçlerin olumlu sonuçlar vereceği konusunda iyimseriz ve böyle bir ümidimiz var. Malezya'nın buradaki bazı projelere katılımıyla da bir taraftan yatırım kaynakları buraya aktarılabilir aynı zamanda da istihdam yaratılabilir." şeklinde konuştu.

Seyfeddin, Afganistan konusunda Türkiye ile Malezya arasında bilgi paylaşımı yapıldığına dikkati çekerek, "Türk ve Malezya STK'leri bu konuda da son derece yakın iş birliği içinde." ifadelerini kullandı.

Malezya'nın Global Peace Mission isimli STK'sinin Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir ofis açtığına işaret eden Seyfeddin, "Türk kuruluşlarıyla özellikle de Afganistan'ın yeniden inşası konusunda çok yakın bir iş birliğine hazırız. Bu çok farklı boyutlarda bir iş birliği olabilir. Kabil'deki havalimanının yeniden inşası, eğitim, eğitmenlerin eğitilmesi gibi çok farklı alanlarda bir iş birliği gerçekleşebilir." diye konuştu.

Seyfeddin, Türkiye ile Malezya'nın iki kardeş ülke olarak Afganistan ve Afganları desteklemek konusunda yapacağı çok şey bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan'ın başkenti Kabil'e bazı dışişleri bakanlarıyla birlikte ziyarette bulunma fikrinin halen masada olduğunu belirterek, ziyarete Endonezya, Katar, Kuveyt, Özbekistan ve Pakistan dışişleri bakanlarının katılmak istediklerini söyledi.

Çavuşoğlu, Malezya Dışişleri Bakanı Seyfeddin Abdullah'la Dışişleri Bakanlığında ortak basın toplantısı düzenledi.

Afganistan'daki insani durumu görüşmek üzere Pakistan'da düzenlenen İİT Dışişleri Bakanları Konseyi 17'nci Olağanüstü Toplantısı'nda Afganistan'a ilişkin son durumu ele aldıklarını anlatan Çavuşoğlu, "Kabil'i diğer bazı dışişleri bakanlarıyla birlikte ziyaret etme fikri halen masada. Bu toplantılar şimdi gerçekleştirildi orada bazı kardeşlerimizle. Seyfeddin kardeşim katılmak isterse kendisini de bu ziyarete dahil etmekten büyük memnuniyet duyacağız." diye konuştu.

Çavuşoğlu, Endonezya, Katar, Kuveyt, Özbekistan ve Pakistan dışişleri bakanlarının Kabil'e düzenlenmesi planlanan ziyarete katılmak istediklerini dile getirerek, "Önümüzdeki süreçte Seyfeddin kardeşimizle beraber, kendisi de dahil olursa, bu ziyareti planlıyoruz. Hem orada bu mesajları doğrudan veririz hem de Afgan halkına olan dayanışmamızı göstermiş oluruz." dedi.

TURKOVAC ve Kanal İstanbul Projesi

Çavuşoğlu, acil kullanım onayı başvurusu yapılan yerli inaktif Kovid-19 aşısı TURKOVAC piyasaya girdiği ve kullanılmaya başlandığı zaman bu aşıyı Malezya ile de paylaşmaktan memnuniyet duyulacağını belirterek, "Ayrıca, bugüne kadar aşıya ulaşamamış az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelere, Afrika başta olmak üzere bu aşımızı ulaştıracağız, insanlığın hizmetine inşallah sunacağız. Kardeş Malezya halkının da TURKOVAC'tan faydalanmasından memnuniyet duyacağız. Aşı sertifikalarımızın karşılıklı tanınması konusunda da gerekli adımları atacağız." diye konuştu.

Malezya Dışişleri Bakanı Seyfeddin'in Kanal İstanbul'a ilgisinden memnuniyet duyduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "Büyük bir vizyon, büyük bir projedir. Bizde bir muhalefet var. İkide bir çıkıyor, Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz her projeye olduğu gibi bu projeye de karşı çıkıyor. Bir de Kanal İstanbul'a ilgi duyan ülke ve şirketlere tehditler gönderiyor, asarız keseriz vesaire diye." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, kimsenin bu tehditleri ciddi bulmadığını dile getirerek, "Kardeş Malezya ve firmalarının böyle önemli bir projede yer almasından ancak memnuniyet duyarız. Devletimizin kasasından bir kuruş çıkmadan bu büyük, vizyoner projeyi inşallah hayata geçireceğiz." dedi.

Malezya ile ikili ilişkiler

Malezya'da meydana gelen sel nedeniyle geçmiş olsun dileklerini ileten Çavuşoğlu, ihtiyaç olması halinde Türkiye'nin Malezya'ya desteğinin hazır olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, "Malezya sadece bölgesinde değil, İslam dünyasında da önemli bir ülke. Güneydoğu Asya'da da kilit bir rolü var. Bizim için de dost ve kardeş bir ülke. İş birliğimizi siyasi ilişkilerimizden aldığımız güçle her alanda geliştirmek konusunda kararlıyız." diye konuştu.

Malezya ile ekonomi, yerel paralarla ticaret, sağlık, savunma sanayisi, yatırımlar, güvenlik, terörle mücadele gibi birçok konuda iş birliğini geliştirmeyi istediklerini söyleyen Çavuşoğlu, Malezya'nın, 650 milyon nüfuslu ASEAN bölgesinde Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, ikili ticaret hacminin geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 7 arttığını, bu yılın 11 ayında ise yüzde 30'dan fazla artarak 3,5 milyar civarına ulaştığını ancak bu hedefin 5 ya da 10 milyar dolara çıkarılması gerektiğini dile getirdi.

Bunun için mevcut serbest ticaret anlaşmasını; hizmetleri, yatırımları ve e-ticareti kapsayacak şekilde genişletmek gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, bu konudaki müzakerelerin sürdüğünü belirtti.

Çavuşoğlu, "Bugün, 2022'nin ilk 6 ayında, ilk yarısında bu genişletilmiş serbest ticaret anlaşmasını imzalamak istediğimizi söyledik." dedi.

Türk firmalarının Malezya'da savunma sanayisi ihaleleriyle yakından ilgilendiğini ve bazı firmaların ihaleleri kazandığını da ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye'deki Malezya yatırımlarının da arttığına dikkati çekti.

Çavuşoğlu, sağlık alanında iş birliğinin geliştirilmesi konusunda da mutabık kaldıklarını anlattı.

İslamofobi ile mücadele için Malezya ile ortak İngilizce televizyon kanalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'da Malezya'ya yaptığı ziyaret çerçevesinde İslamofobi ile mücadele konusunda bir mutabakat muhtırası imzalandığını hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bu birçok şey içeriyor: Ortak bir televizyonun kurulması, iletişim merkezinin kurulması. Sadece bir televizyonun kurulması değil, her alanda iş birliğimizi güçlendirmek için özellikle kuracağımız İngilizce kanal ve medya kurumlarıyla beraber İslamofobi konusunda tüm dünyanın duyacağı şekilde mesajların birlikte verilmesi konusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bugün heyetten bir arkadaşımız da İletişim Başkanlığı ile bu konuları detaylı bir şekilde görüşecek."

Çavuşoğlu, Türkiye'nin ASEAN'dan sektörel ortaklık statüsü almasında Malezya'nın büyük katkısı olduğunu dile getirerek, "Bu statüyü aldıktan sonra ASEAN'la birlikte bölgesel iş birliğimizi geliştirmek için çalışıyoruz, Malezya bize destek veriyor." dedi.

Türkiye'nin Yeniden Asya girişiminin yaklaşık 800 projeyle Asya'ya bütüncül ve stratejik yaklaşım sergilediğini anlatan Çavuşoğlu, başta Malezya olmak üzere bölge ülkeleri ve örgütleriyle ilişkilerin geliştirileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, ikili ilişkilerin yanı sıra Afganistan, Filistin, dünyadaki Müslümanların hakları gibi ortak konularda da Türkiye ve Malezya'nın aynı duyarlılıkla birlikte hareket ettiğini, uluslararası ve bölgesel örgütlerde iş birliğini sürdürdüğünü anlattı.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca, "Vişegrad Dörtlüsü + Türkiye" formatında Macaristan, Polonya, Çekya ve Slovakyalı mevkidaşlarıyla da yarın bir araya geleceklerini de söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli duyurdu... Ödemeler hesaplara yatmaya başlıyor

Avrupa'nın en iyi kayak merkezi seçiliyor... Erciyes finale kaldı
Avrupa'nın en iyi kayak merkezi seçiliyor... Erciyes finale kaldı

Avrupa'nın en iyi kayak merkezi seçiliyor... Erciyes finale kaldı

TOGG'dan dünya başarısı: İlk 20'de yer aldı
TOGG'dan dünya başarısı: İlk 20'de yer aldı

TOGG'dan dünya başarısı: İlk 20'de yer aldı

<p> </p>

Muhalefet liderleri neden Sedef Kabaş'ı savundu?

Lahiti açan öldü! Firavunun mezarında lanet mi var?

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileri? Vizesiz kaç gün kalınabiliyor

Her gün yumurta yerseniz ne olur? İşte cevabı