• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
26 Haziran 2018 Salı 09:21 | Son Güncelleme:

Azerbaycan SOM aldı, Rus uçağında kullanacak

Azerbaycan SOM aldı, Rus uçağında kullanacak

Azerbaycan, AzeriDefence’in haberine göre Türkiye’den SOM füzesi tedarik etti. Habere göre SOM’un ilk ihracat müşterisi olan Azerbaycan, sistemin B1 modelini tedarik etti.

Sistemin, ilk defa 26 Haziran’da Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluşunun 100’üncü yılı münasebetiyle yapılacak geçit töreninde sergilenmesi bekleniyor. Sergilenecek model, geçtiğimiz günlerde Azerbaycan sokaklarında görüntülendi.

Azerbaycan’ın envanterindeki MiG-21, MiG-29 ve Su-25 uçakları faydalı yük olarak SOM’u taşıyabilecek kabiliyette ancak füzenin MiG-29 uçaklarına entegre edilmiş olma olasılığı daha yüksek. SOM’un J modelinin F-35 uçaklarına entegrasyonu konusunda adımlar atılmaya devam ediliyor.

Beş farklı modeli bulunan füzenin B1 varyantı, dört metre uzunluğunda. 600 kilogram ağırlığındaki sistem, 230 kilogram yüksek patlayıcı basınç /parçacık etkili harp başlığına sahip. Roketsan, kızılötesi görüntülemeli arayıcı sistem ve hassas güdüm sistemine sahip füzenin menzilini 250+ kilometre olarak belirtiyor.

(C4Defence)

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü