• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
20 Ekim 2020 Salı 18:49 | Son Güncelleme:

Azerbaycan, işgalci Ermenistan'a ait bir İHA'yı düşürdü

Azerbaycan, işgalci Ermenistan'a ait bir İHA'yı düşürdü
AA

Azerbaycan, işgalci Ermenistan'a ait bir insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğünü duyurdu.

Azerbaycan Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, işgalci Ermenistan ordusuna ait ve Azerbaycan'ın 2'nci büyük kenti Gence istikametinde seyreden bir İHA'nın düşürüldüğü belirtildi.

AA'nın aktardığı habere göre, açıklamada, İHA'nın Azerbaycan'ın hava savunma sistemiyle vurulduğu kaydedildi.

GORANBOY ÜZERİNDE KEŞİF YAPAN BİR İHA DAHA DÜŞÜRÜLDÜ

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise bugün akşam saatlerinde işgalci Ermenistan'a ait bir İHA'nın Goranboy ilinin Tapkarakoyunlu köyü üzerinde keşif uçuşu gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu İHA'nın da Azerbaycan hava savunma güçlerince vurularak düşürüldüğü kaydedildi.

Azerbaycan ordusu, Ermenistan ordusunun sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine 27 Eylül'de karşı saldırı başlatmıştı.

Mevzilerini kaybeden Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın sivil yerleşim birimlerine top ve füzelerle saldırısını sürdürmüştü.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00'den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı "ateşkes" kararı almıştı.

Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan'ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

Ermenistan ordusu, 17 Ekim'de 2'nci defa Gence kentine füze ile saldırı düzenlemiş, bunun sonucunda 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50'nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

İki ülke arasında, 18 Ekim'de ikinci kez geçici insani ateşkese kararı alınmış, ancak Ermenistan ateşkesi ihlal ederek yeniden sivilleri hedef almıştı.

<a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>Editör: eda.cabul@turkmedya.com.tr</a><br>

Muhsin Fahrizade cinayetinin perde arkası

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Buz tutan Balıklıgöl'de kartpostallık manzaralar

İzmir'de baraj suları altında kalan köyün kalıntıları ortaya çıktı