• $8,7077
  • €10,4096
  • 497.653
  • 1410.79
12 Mayıs 2021 Çarşamba 13:54 | Son Güncelleme:

Avrupa Konseyi, göçmenleri geri itmeyi bırakması konusunda Yunanistan'a çağrıda bulundu

Avrupa Konseyi, göçmenleri geri itmeyi bırakması konusunda Yunanistan'a çağrıda bulundu

Avrupa Konseyi, Yunanistan'ın göçmenleri geri iterek ölüme yolladığını hatırlatarak buna derhal son verilmesi gerektiğini belirtti. Yunanistan'a çağrıda bulunan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Mijatovic, aşırı kalabalık yaşam kamplarındaki şartların uygun olmadığının altını çizdi.

Avrupa Konseyi, sınırlarına gelen göçmenleri geri iten Yunanistan'ı bu uygulamayı son vermeye çağırdı.

AA'da yer alan habere göre; Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, Yunan bakanlara konuya ilişkin gönderdiği mektupta, 2017 yılından bu yana Yunanistan'ın göçmenleri Türkiye'ye geri ittiğine veya denizde bıraktığına dair "sayısız inandırıcı iddia" bulunduğunu ancak Yunanistan'ın bunları basitçe reddettiğini belirtti.

Mijatovic, Yunan makamlarına bu uygulama son vermeleri ve kötü muamele iddialarına karşı bağımsız ve etkili soruşturma başlatmaları çağrısında bulundu.

KORKUNÇ ŞARTLARIN YALNIZCA BİR ÖRNEĞİ

Mijatovic ayrıca, (göçmenlerin bulunduğu) Yunanistan'ın aşırı kalabalık ada kamplarında yaşam koşullarının "standartların altında" olduğuna dikkat çekti.

Sakız Adası'nda, akciğer hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden 28 yaşındaki bir Somalilinin vücudunda fare ısırıkları bulunduğuna dair iddiayı gündeme getiren Mijatovic, bunun yıllardır Yunan adalarında yaşayan insanların korkunç şartlarının bir örneği olduğunu belirtti.

YUNANİSTAN İNKAR EDİYOR

Uluslararası insan hakları örgütleri, uluslararası medya ve sığınmacılara yardım amaçlı sivil toplum örgütleri, Yunanistan'ın Ege'deki sığınmacıları açık denizde geri ittiği, AB Sınır Koruma Ajansının (Frontex) da bu geri itmelere fiili destek sağladığı yönünde çok sayıda rapor ve haber yayımlıyor, Yunan yetkililer ise "geri itme" vakalarını ispatlayan tüm tanık ve görüntü kayıtlarına rağmen bu olayları inkar etmeyi sürdürüyor.

<p>Fransa'nın AB'den bağımsız olarak bir kanun çıkardığını söyleyen Gazeteci Ömer Aydın, <span>'Bu k

Fransa'dan Netflix'e yaptırım kararı: AB'nin uyarılarına rağmen kanun çıkardılar!

Ertuğrul Gazi FSRU hizmete giriyor

Yıkılan konağın altında rastlandı! Hemen kazı başlatıldı

Burak Elmas'tan Fatih Terim'e dünyaca ünlü yıldız hediyesi