• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
30 Eylül 2021 Perşembe 15:24 | Son Güncelleme:

AUKUS'un hızı yetmeyecek mi? Brezilya'nın nükleer denizaltıları Avustralya'dan daha önce denize inebilir

AUKUS'un hızı yetmeyecek mi" Brezilya'nın nükleer denizaltıları Avustralya'dan daha önce denize inebilir
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

ABD ve İngiltere'nin Avustralya'yı nükleer denizaltılarla donatmayı öngören AUKUS anlaşması uyarınca projeleri 'suya düşen' Fransa'nın Brezilya'ya gelişmiş dizel-elektrikli denizaltılar satmak ve ona yardım etmek üzere bir başka anlaşması daha bulunuyor. Üstelik Brezilya'nın çalışmaları doğrultusunda, Avustralya'dan daha önce nükleer denizaltıya sahip olması söz konusu. Hâl böyle olursa dünya dengeleri tekrar değişebilir.

Nükleer denizaltılar, dünya ülkelerinin üzerine yaptığı çalışma ve testlerle son haftalarda gündeme geliyor. 15 Eylül'de Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve İngiltere arasında imzalan "AUKUS" Avustralya'ya 8 nükleer denizaltı kazandıracak olan güvenlik iş birliği anlaşması, ülkeyi dünya dengelerini değiştirecek oranda güçlendirebilir.

Aksam.com.tr'nin The Economist'ten aktardığı habere göre, yerküre üzerinde Avustralya ile hemen hemen aynı hizada bulunan Amerika ülkesi Brezilya, nükleer denizaltı programına sahip bir başka ülke olarak dikkat çekiyor.

Avustralya'nın AUKUS ile yabana attığı Fransız silah şirketi Naval Group, Brezilya'ya gelişmiş dizel-elektrikli denizaltılar satmak ve ona yardım etmek için Odebrecht ile bir sözleşme imzalamıştı.

Her şey planlandığı gibi giderse, 2030'ların başında, Avustralya kendi denizaltılarına erişmeden önce, Rio de Janeiro yakınlarındaki Itaguai'deki Madeira adasına suya inebilir.

The Economist'teki makale şu noktaya dikkat çekiyor; Ekvatorun altında kalan hiçbir ülke henüz nükleer enerjiyle çalışan bir denizaltıya sahip değil fakat Brezilya ve Avustralya şimdi bu imkan için yarışacaklar.

BREZİLYA'NIN 'MAVİ VATAN' DOKTRİNİ: "MAVİ AMAZON"

Brezilya'nın silahlı kuvvetleri, 1970'lerde, sonunda nükleer silah üretmeye yönelik ciddi nükleer çalışmalara başladı.

Donanmanın öncüsü olduğu bu çalışma, 1985'te askeri yönetimin sona ermesinden sonra da ayakta kaldı. Bir süre zayıflasa da, 2003'ten 2010'a kadar Brezilya'nın Luiz Inacio Lula da Silva döneminde destek aldı ve programa 2007'de büyük bir mali destek sağlandı.

Brezilya'nın şu anki başkanı Jair Bolsonaro, Ekim 2020'de São Paulo'nun 120 km kuzey batısındaki Iperó'da bir prototip reaktörün ilk montaj törenine katıldı. Bir ay sonra donanma teknenin temel tasarımını tamamladı.

Bu, ülkenin kendi nükleer enerjisini, nükleer silahların yayılmasını önleme bahanesiyle bu tür teknolojiyi tekelleştiren zengin ülkelerden yardım istemeden üretebileceği anlamına geliyor.

Goiás Federal Üniversitesi'nde profesör olan Carlo Patti "Jeopolitik faktörler de denizaltıların, tüm yakıt döngüsünde (nükleer yakıt madenciliği, öğütme ve zenginleştirme süreci) uzmanlaşma ihtiyacını haklı çıkardı ve böylece Brezilya'yı "nükleer devlet olmakla nükleer devlet olmamak arasındaki eşiğe" yerleştirdi." diyor.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!