• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
23 Eylül 2021 Perşembe 11:25 | Son Güncelleme:

AUKUS'tan sonra şimdi de ABD, Avustralya, Japonya ve Hindistan buluşması... Hedef yine Çin!

AUKUS'tan sonra şimdi de ABD, Avustralya, Japonya ve Hindistan buluşması... Hedef yine Çin!
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

ABD, İngiltere ve Avustralya ile AUKUS denizaltı anlaşmasının ardından, Çin'i çevreleme programına şimdi de Japonya ve Hindistan'ı ekliyor. ABD, Hindistan, Japonya ve Avustralya yarın devlet ve hükümet başkanları nezdinde Washington'da buluşarak yeni bir güvenlik anlaşmasını gündeme getirecek.

Yarın, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Avustralya ve Hindistan Washington'da buluşacak.

Aksam.com.tr'nin Fransız medyası rfi'den aktardığı habere göre, Dörtlü arasındaki bu güvenlik diyaloğu, Hint-Pasifik'teki çıkarlarını savunmak üzere dört devlet ve hükümet başkanının hazır bulunacağı ilk toplantı olacak.

"Dört ülke özellikle Çin'in bölgedeki etkisi karşısında, ona daha fazla önem vermek istiyor gibi görünüyor." ifadesinin yer aldığı haberde, Inalco Enstitüsü'nde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler profesörü Delphine Allès, Diyalog'un 2007'de başlatıldığını ancak Avustralya'nın "Çin karşısında daha az bölücü olmak" istemesi nedeniyle askıya alındığını söylüyor.

Uzmanlar, "Hindistan ile Çin arasındaki sınırda yaşanan çatışmalar ve Çin'in Hindistan'ın yakın çevresinde, özellikle Pakistan'da artan siyasi ve ekonomik nüfuz projeksiyonu; ve Çinlilerin Hint Okyanusu da dahil olmak üzere askeri güçlerini yansıtma konusundaki açık iradesi. " gibi başlıkların diyalogun oluşmasında etkili oluğunu bildirdi.

Öte yandan, habere göre, Çin ile sıkı ticaret savaşında olan Avustralya, Yeni Delhi ile aynı yolu izledi. Son bir buçuk yıldır Pekin, Avustralya'ya 20 milyar dolarlık ticarette ekonomik kısıtlamalar uyguladı. Bu, Avustralya'da köklü bir değişime neden oldu.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor

''Tuz Gölü'nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz'' Korkutan açıklama!

Kaş'ta 'yakıcı denizanası' istilası