• $8,5628
  • €10,378
  • 513.623
  • 1440.51
07 Haziran 2021 Pazartesi 10:46 | Son Güncelleme:

Atina'yı Türkiye korkusu sardı: Akdeniz'deki güç dengesini bozabilecek sistemlere sahip

Atina'yı Türkiye korkusu sardı: Akdeniz'deki güç dengesini bozabilecek sistemlere sahip

Akdeniz ve Ege'de gerçekleştirilen Deniz Kurdu Tatbikatı-2021'den sonra Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'tan Türkiye'nin sahip olduğu güç sistemleri ve ekipmanlardan rahatsız olduklarına dair bir itiraf geldi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'nin sahip olduğu güç sistemlerinden rahatsız olduklarını itiraf etti.

Yeni Şafak'ın haberine göre Dendias "Türkiye'nin harekâtlarda kullanabileceği ve Doğu Akdeniz'deki güç dengesini bozabilecek sistemlere sahip olması, Yunanistan ve diğer bölge ülkeleri için endişe kaynağı" ifadelerini kullandı .

Bu bağlamda Yunanistan'ın Doğu Akdeniz ve Körfez ülkelerinin çoğuyla işbirliğine gittiğini söyleyen Dendias "Yunanistan artık sadece bir gözlemci değil. O bir 'oyuncu' ve gelişmeleri şekillendiriyor" iddiasında bulundu.

Son olarak Yunan basını, Bayraktar TB 2'yi manşetine taşıdı. SİHA'ların Dağlık Karabağ'da Ermeni güçlerine karşı yürütülen operasyonlardaki rolüne dikkat çekilerek, "Yunanistan risk altında mı?" sorusu yöneltildi.

"YUNANİSTAN'A KARŞI KULLANILIR MI?" ENDİŞESİ

National Herald'ın haberinde, Bayraktar TB2'lerin Yunanistan'a karşı kullanılıp kullanılmayacağına dair bir belirtinin bulunmadığı ifade edilerek, "Ancak SİHA'lar; Azerbaycan, onları Ermeni güçlerini yok etmek ve Dağlık Karabağ'ın kayıp bölgelerini geri almak için kullandığında olduğu gibi kesin avantaj sağlayan kritik bir eşik." ifadesine yer verildi.

Haberde; tankları, roketatarları, hava savunma sistemlerini ve radarları yok ettiği anımsatılan SİHA'ların Türkiye'de üretildiği belirtilerek, insansız araçlar için "Ucuz ve ölümcül" tanımlaması yapıldı.

Bayraktar TB2'nin diğer ülkelerin ordularına satışının yapıldığı hatırlatılan haberde, "Bu teknolojinin NATO'nun altını oyup oymayacağına dair endişeler var." denildi.

  • Yunanistan Türkiye son dakika
  • Ege Akdenizde son dakika
  • Türkiye Yunanistan gerilimi
<p><strong>Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), DEAŞ'ın sözde 'Türkiye vilayeti  sorumlusu' Kasım Gü

MİT'ten kritik operasyon! DEAŞ'ın sözde 'Türkiye vilayeti sorumlusu' yakalandı

Bergüzar Korel ve Halit Ergenç'in kızı olacak

Karan, Burak Özçivit ve Fahriye Evcen'i solladı, ilgi odağı oldu

Caddebostan Sahili'nde müsilaj yoğunluğu arttı