• $7,4133
  • €9,0001
  • 441.862
  • 1540.21
29 Aralık 2020 Salı 15:19 | Son Güncelleme:

Arktik'te savaş çanları çalıyor: ABD ile Rusya savaşa mı hazırlanıyor?

Arktik'te savaş çanları çalıyor: ABD ile Rusya savaşa mı hazırlanıyor"
Aksam.com.tr

ABD ve Rusya'nın Arktik bölgesinde yürüttükleri askeri faaliyetler, iki ülke arasındaki mevcut soyut gerilimlerin sıcak bir çatışmaya dönüşebileceği endişesine sebep oldu. National Interest dergisi, iki ülkenin Arktik'teki faaliyetlerini masaya yatırarak olası bir krize ışık tuttu.

Arktik bölgesinde çok sayıda askerî üs inşa eden Rusya, hem savaş tatbikatlarını hem de devriye görevlerini hız kesmeden sürdürüyor. Öte yandan, ABD donanması da Arktik bölgesinde Norveç ordusuyla müşterek bir tatbikat gerçekleştirdi.

Aksam.com.tr’nin National Interest’ten aktardığı habere göre, Rusya’nın bölgedeki askerî üsleri ve aktif durumda bulunan dev buz kırıcı gemilerine karşın ABD’nin Norveç ile sürdürdüğü “kutup atmosferinde savaş taktikleri” eğitimleri, bölgede yaşanabilecek bir gerginliğin ilk habercileri olarak görülüyor.

ABD Deniz Kuvvetleri komutanlarından Yarbay Ryan Gordinier’in son dönemde gerçekleştirilen tatbikatlarla ilgili açıklaması, iki ülke arasındaki mevcut soyut gerginliklerin sıcak bir çatışmaya dönüşebileceği sinyalini verdi:

“Denizcilerimiz, başlamakta olan Arktik kışında nasıl hayatta kalacaklarını, nasıl gelişeceklerini ve nasıl savaşacaklarını öğrenmiş durumdalar.”

Haberin Özeti

National Interest dergisi, Arktik bölgesinde askerî varlıklarını günbegün artıran ABD ile Rusya arasında çıkabilecek olası bir çatışmadan doğan endişeyi masaya yatırdı.

DETAY
• Arktik bölgesinde çok sayıda askerî üs inşa eden Rusya, hem savaş tatbikatlarını hem de devriye görevlerini hız kesmeden sürdürüyor.
• ABD donanması, Norveç ordusuyla müşterek tatbikatlar ve "kutup atmosferinde savaş taktikleri" eğitimleri gerçekleştiriyor.
<p>EGE'DE TÜRKİYE'NİN HAKLILIĞI ÇOK AÇIKTIR'</p><p>'Adına Egeler denilen, aslında bizim Adala

'Ege'de Türkiye'nin haklılığı çok açıktır'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dünyanın en saçma yasakları! Bunları ilk kez duyacaksınız

Dünyayı şok eden iddia! ''Yolcu uçağı lazer silahıyla vurularak düşürüldü!''