• $7,534
  • €9,0211
  • 411.237
  • 1541.98
29 Ağustos 2012 Çarşamba 12:04 | Son Güncelleme:

Arafat'ın ölümü araştırılmalı

Arafat'ın ölümü araştırılmalı

Arap Birliği'nin Filistin'in eski lideri Yaser Arafat'ın ölümünü araştırmakla görevlendirdiği tıbbi komisyonun Başkanı Abdullah el-Beşir, Arafat'ın ölümünün araştırılmasının önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

Beşir, konuyla ilgili olarak Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi ve Arafat'ın ölümüyle ilgili soruşturma dosyasını hazırlamakla görevli komisyonun başkanı Ahmed bin Hilli ile görüştü.
        
Görüşme sonrası basın mensuplarına konuşan Beşir, ''Arafat'ın ölümü öncesinde ortaya çıkan semptomlar, ölümüne radyoaktif polonyum maddesinin sebep olmuş olma ihtimalini ortaya çıkarmaktadır'' dedi.
        
Beşir, Arafat'ın ölümüyle ilgili bilgilere tamamıyla ulaşamadıklarını, ancak elde ettikleri veriler doğrultusunda hastalığının seyrinin doğal bir süreç şeklinde gelişmediği için, ölüm nedenini kesin bir zehirlenme vakası olarak değerlendirdiklerini ifade etti.
        
İsviçre'nin Lozan kentindeki Radyofizik Enstitüsü'nden Arafat'ın kıyafetleri üzerinde yapılan incelemelerin sonuçlarının istendiğini belirten Beşir, enstitünün raporu verebilmek için Filistin yönetimi ve Arafat'ın eşi Süha Arafat'tan izin alınmasını zorunlu tuttuğunu kaydetti.
        
Arafat'ın zehirlenmesine sebep olan maddenin tespit edilmesi için yapılan araştırmaların titizlik ve şeffaf biçimde sürdürülmesini temenni ettiğini belirten Beşir, Arafat'ın ölümüyle ilgili hazırlanan raporların Arap Birliği'nin Eylül ayında dışişleri bakanları seviyesindeki toplantısında sunulacağını sözlerine ekledi.
        
Uzun bir süre Batı Şeria'nın Ramallah kentinde İsrail ablukası altında Fransa'daki Paris Askeri Hastanesi'nde öldü.
        
AA

<p>Türk dizileri yurt dışında tarih yazıyor. İster Güney Amerika'ya gidin ister Balkanlar'a, Orta As

Türk dizileri tarih yazıyor, şer odakları boş durmuyor!

Sosyal medyadan servis ettiler... Haftanın yalanları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı