• $7,7634
  • €9,2063
  • 420.207
  • 1530.27
29 Ağustos 2012 Çarşamba 12:35 | Son Güncelleme:

'Arada kalmış durumdayız'

'Arada kalmış durumdayız'

Arakan'daki şiddetten kaçarak Bangladeş'e sığınan Sultan Ahmet, kaçışının öyküsünü AA'ya anlattı, Türkiye'den yardım istedi.

Myanmar'ın Arakan (Rakhine) eyaletindeki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Rohingya Müslümanı Sultan Ahmet, Arakan'da yaşananları ve komşu ülke Bangladeş'e kaçışını AA'ya anlattı.

Bangladeş'e kaçmadan önce Myanmar'da faaliyet gösteren Fransız sivil toplum kuruluşu GRET'te çalışan Arakanlı Sultan Ahmet, Rakhine Budistlerinin Rohingya Müslümanlarına yönelik saldırılarının haziran ayı başında yükselişe geçtiğini söyledi.

Bu dönemde Arakan'ın Toungup kasabasında bir grup Müslümanın Budistler tarafından öldürüldüğüne dair haberler geldiğini ifade eden Ahmet, olaya tepki gösteren Müslümanların Budistlerin saldırılarına maruz kaldığını, karşılığında onların da Budistlere saldırdığını, olaylara müdahale eden güvenlik güçlerinin ise Rohingya Müslümanlarını hedef aldığını kaydetti.

Ahmet, durumun kısa sürede Sittwe başta olmak üzere diğer kentlere sıçradığını, Budistlerin Müslümanları öldürdüğünü ve evlerini ateşe verdiğini anlattı.

"Ölülerimiz için cenaze namazı bile kılamadık" diyen Ahmet, saldırılar zaman içinde şiddetini kaybetse de, Myanmarlı güvenlik güçlerinin Rohingya Müslümanlarını taciz etmeye devam ettiğini söyledi.  

Rohingya gençliğinin de polis tarafından sorgulandığını, şu anda yüzlerce Rohingya gencinin hapiste olduğunu kaydeden Ahmet, gençlerin ve erkeklerin tutuklanma korkusuyla evlerini terk ettiklerini, geride kalan kadınların ise tecavüz tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını öne sürdü.

Ahmet, bölgede açlığın da baş gösterdiğini, Rohingya Müslümanlarının seyahat izni olmaması sebebiyle, başka kentlere gidip alışveriş yapan Budistlerin, satın aldıkları malları Müslümanlara yüksek fiyatlardan sattığını belirtti.

Evsiz, ailesiz kaldım

Arakanlı Sultan Ahmet, AA ekibine kendi kaçış hikayesini de anlattı.

Çalıştığı kuruluşta teknik işlerden sorumlu olduğunu ifade eden Ahmet, bilgisayarlara erişim kolaylığı yüzünden bölgede yaşananları başka ülkelerdeki kişi ya da kuruluşlara iletebileceğinden endişe duyulduğunu, bu nedenle tutuklandığını ve kötü muameleye maruz kaldığını söyledi.

Polisin evini de aradığını ve eşini tehdit ettiğini anlatan Ahmet, askeri yetkililere rüşvet vererek sınıra yakın Maungdaw kasabasına geldiğini, buradan da Bangladeş'e geçtiğini belirterek, "Artık geri dönmem mümkün değil. Şimdi hem evsiz, hem ailesiz kaldım. Nerede kalayım, nasıl yaşayayım, ailem için neler yapayım bilmiyorum" diye konuştu.

Ahmet, Buthidaung'da kalan ailesini en son 15 Temmuz'da gördüğünü belirterek, "Durumun nasıl ilerleyeceğine bakacağım. Eğer ailemin orada kalması için uygun koşullar oluşursa döneceğim. Eğer bu gerçekleşmezse, onları yanıma çağıracağım" dedi.

Ne kimliğimiz, ne vatandaşlığımız var

Arakan'daki sorunun Rakhine Budistlerinden kaynaklandığına inandığını belirten Ahmet, "Sorunu onlar yaratıyor, ancak Rohingya Müslümanlarını suçluyorlar. Budistler Myanmar'da milli kimlik olarak tanındıkları için devlet onlara inanıyor. Bizim ne milli kimliğimiz, ne de vatandaşlığımız var" şeklinde konuştu. 

Arakanlıların hem vatanları Myanmar'da, hem komşu ülke Bangladeş'te sorunlarla karşılaştığını ifade eden Ahmet, "Bize Bangladeş'teyken 'Burmalı', Myanmar'da ise 'Bangladeşli' diye hitap ediyorlar. Arada kalmış durumdayız" dedi.

Ramazan'dan sonra yaşanan şiddet olayları

Ramazan ayının bitmesinin ardından Rohingya Müslümanlarını hedef alan şiddet olaylarında artış yaşanıp yaşanmadığının sorulması üzerine Ahmet, Myanmarlı güvenlik güçlerinin ve Rakhine Budistlerinin Maungdaw'daki köylerde yaşayanlara saldırdığı yönünde haberler bulunduğunu kaydetti.

Ahmet, saldırılarda evlerin soyulduğunu, yaşlı insanların ve 5 günlük bir bebeğin yaşamını yitirdiğini de söyledi.

Davutoğlu'nun Arakan ziyareti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Arakan'a yaptığı ziyarete de değinen Ahmet, ziyaret sırasında Arakan'da bulunduğunu, ancak Bangladeş'e kaçış yolculuğu öncesinde saklanmak zorunda olduğu için Bakan'ı görme imkanı bulamadığını söyledi.

Ahmet, "Türkiye, Suriye'deki sorunları çözmek için orada. Biz de sorunlarımızı çözmek için Türkiye'den aynı desteği bekliyoruz" diye konuştu.

 

<p>Samsun'daki rezaletin ardından bir haber de Ankara'nın Mamak ilçesinden geldi. Bir kadın, tartışt

Eşini sokak ortasında dövdü

Şans eseri ölümden dönen insanlar

ABD'nin Yunanistan'a hibe edeceği silahlar! İşte o liste

Adana'da yanan ormanlık alanlar tekrar ağaçlandırılmak üzere hazırlanıyor