• $7,5007
  • €8,9557
  • 409.526
  • 1544.18
31 Ağustos 2012 Cuma 10:38 | Son Güncelleme:

Ankara, Fransa'yla tampon bölgeleri belirledi

Ankara, Fransa'yla tampon bölgeleri belirledi

Düşük katılımlı BMGK zirvesinde tampon bölge talebi karşılık bulmadı. ABD Genelkurmay Başkanı da NATO kapısını kapattı. Ancak Fransa Dışişleri Bakanı, Türkiye'yle 'özgürleştirilmiş bölgeler'in belirlendiğini duyurdu

Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların sayısının 80 bini aşması üzerine BM'yi göreve çağıran Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun talepleri BM Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) zirvede karşılıksız kaldı. Ardından ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de 'Suriye'yi Libya'ya benzetmek gülünç' diyerek NATO'nun devremeye girmesinin bir hayli zor olduğunu vurguladı. BMGK ve NATO'nun mülteciler için tampon bölge kurulmasına yanaşmamasının ardından, adı açıklanmayan bir Türk kadın diplomat AFP ajansına, 'Uluslararası kamuoyunu harekete geçirmek için çalışmaya devam edeceğiz' dedi.

SINIRI GEÇMEYECEKLER 
Fransa Dışişler Bakanı Laurent Fabius'un zirveden sonra yaptığı açıklamalar da isimsiz Türk diplomatı destekliyor. Fabius, Fransa ve Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde ve güneyinde Şam rejiminin kontrolünden çıkan bölgeleri belirlediğini, ve bu bölgelere yardım göndererek halkın başka ülkeye sığınmasının önüne geçilmesinin planlandığını kaydetti. Fransız bakan, 'Rejimden kaçmak isteyen Suriyeliler, belki de Türkiye, Ürdün, Lübnan veya Irak'a geçmeye gerek duymadan, bu özgürleştirilmiş bölgelerde güven bulabilir' dedi.
Ancak böylesi bölgelerin güvenlik için 'uçuşa kapalı' hale gelmesi bir hayli zor gözüküyor.

ABD: TÜRK KOMUTANLAR NATO'YU İSTİYOR
Zira Londra'da bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de, BM'nin 'uçuşa yasak bölge' kararı aldığı Libya'yla Suriye'deki durumu karşılaştırmanın 'gülünç' olduğunu belirtti. Dempsey, 'Türk komutanlar, Suriye içinde bir tampon bölge oluşturulmasını ayrı ayrı ülkeler yerine, bir bütün olarak NATO'nun üstlenmesini istiyor' dedi. ABD ordusunun zirvesindeki general, tampon bölge kurulması halinde, güvenliğin sağlanması görevinin de üstlenilmesi gerektiğini ve bunun da 'hava ve balistik füze sistemi kurmayı' gerektireceğini belirtti.

300 MİLYON $ HARCADIK
Davutoğlu, BMGK dönem başkanı Fransa'nın çağrısıyla gerçekleşen toplantıda yaptığı konuşmada 'gecikmeden' Suriye 'içine' mülteci kampları kurulması ve kamplara 'tam koruma sağlanmasını' istedi. Davutoğlu'nun pratikte tampon bölge anlamına gelen önerileri, BMGK'nın 15 üyesinden sadece Fransa, İngiltere, Kolombiya, Fas ve Togo'nun bakan düzeyinde temsil edildiği zirvede destek toplamadı. BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson 'Bu tip öneriler ciddi sorun doğurur' derken, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres de, Suriye içinde sivil BM görevlilerinin kamp hazırlaması halinde çatışmaların hedefi haline gelebileceği uyarısında bulundu. Davutoğlu, zirveden sonra, mutabakat sağlanamamasından ötürü 'Tarihi bir fırsat kaçmıştır' dedi.
Davutoğlu, Türkiye'nin göçmenler için şu ana kadar 300 milyon dolar harcadığını ve harcanmaya devam edileceğini  belirtti.

Suriye'nin celladı oldunuz
Suriye'nin BM temsilci Beşşar el Caferi, BM Güvenlik Zirvesi'ndeki konuşmasında pek çok kez doğrudan Türkiye'yi hedef aldı. 'Suriye'nin celladı oldunuz' diyen Caferi, sığınmacı kamplarının terörist merkezlerien dönüştüğünü iddia etti. 'Suriye'ye dönmek isteyenlere, izin verilmesini' isteyen Caferi, 'Ülkeler gerçekten insani koşullarla ilgileniyor olsaydı, silahlar için yüz milyonlarca dolar harcayacaklarına BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne bağış yaparlardı' dedi. Caferi ayrııca Libya'dan Suriye'deki isyancılara silah taşırken Lübnan'da durdurulan Lutfullah gemisini hatırlatarak, 'Bunun ardından 7 geminin daha geldiğini' öne sürdü.

<p>Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan 11 as

Helikopter kazasındaki 11 şehidin naaşı Elazığ'a getirildi

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı

'Arinna'nın Güneş Tanrıçası' heykelciği kaçakçılardan kurtarıldı

Traktörün altında kalan sürücüyü itfaiye ekipleri kurtardı